Geri Tuşuna 28 Kere Basılarak Linux Sistemlerine Girilebiliyor - IHS Blog

Geri Tuşuna 28 Kere Basılarak Linux Sistemlerine Girilebiliyor

Güvenlik uzmanları Linux sistemlerine gizlice girmenin gülünç denebilecek seviyede kolay bir yolunu keşfetti: Geri tuşuna 28 kere basılarak! Valencia Politeknik Üniversitesi’nden (UPV) bir siber güvenlik ekibi bu işlemle …

Linux geri tuşu

Güvenlik uzmanları Linux sistemlerine gizlice girmenin gülünç denebilecek seviyede kolay bir yolunu keşfetti: Geri tuşuna 28 kere basılarak!

Valencia Politeknik Üniversitesi’nden (UPV) bir siber güvenlik ekibi bu işlemle her yerde kolayca bulunabilecek Grub2 kernel çalıştırıcı programının kullanılabildiğini, ekran kilidinin kolayca devre dışı bırakılabildiğini, “Grub kurtarma kabuğu”nun çalıştırılabildiğini ve böylece kötü niyetli kişilerin sisteme girmesinin sağlandığını fark etti.

Ekip geri tuşunun bir bellek hatasına yol açtığını, bunun da kurtarma kabuğunu çalıştırdığını tespit etti. Bu yazılım hatası henüz büyük bir tehdit teşkil etmiyor, çünkü hackerların bir makinedeki açıkları suiistimal etmesi için o makineye fiziksel olarak girebilmeleri gerekiyor. Özellikle de Ubuntu, Red Hat ve Debian’ın yeni yamalar yayınladığı düşünülürse şimdilik böyle bir durumun pek mümkün olmadığı öne sürülüyor.

Etiketler

Bir Cevap Yazın