iOS veya Android Cihazlarda Şifreleme Nasıl Yapılır - IHS Blog

iOS veya Android Cihazlarda Şifreleme Nasıl Yapılır

Apple ve FBI arasındaki savaş şifreleme konusunun önemini bir kez daha gündeme getirdi. Konuyla ilgili fikriniz ne olursa olsun, kişisel verilerinizi korumanız gerektiğini söylemeye bile gerek yok ve …

iPhone_6_Security

Apple ve FBI arasındaki savaş şifreleme konusunun önemini bir kez daha gündeme getirdi. Konuyla ilgili fikriniz ne olursa olsun, kişisel verilerinizi korumanız gerektiğini söylemeye bile gerek yok ve bu da en başta akıllı telefonunuzdan başlıyor.

Bu cihazlarda kişisel fotoğraflarınız, özel mesajlaşmalarınız, e-postalarınız, hatta kimi zaman sağlığınızla ilgili önemli bilgiler bulunabilmekte. Bu verilerin yanlış kişilerin eline geçmesi gerçek bir felaket olur. Her ne kadar bir güvenlik kodu kullanmak doğru yönde atılmış bir adım olsa da, cihazınızı şifrelemeyi mutlaka düşünmelisiniz.

Apple’ın iPhone ve iPad’i ve Android cihazların büyük kısmı şifrelenebilir. Bu konuda bilmeniz gerekenler ise şunlar:

iOS

iOS şifreleme

Apple cihaz şifrelemesine 2014 yılında iOS 8 ile başlamıştı. Şifrelemeyi yapmak için gereken tek şey bir güvenlik kodu veya parmak izi. Dört haneli bir güvenlik kodu yeterli olsa da, daha iyi koruma sağlamak için daha uzun bir şifre veya parola öneriliyor.

Ayarlar’a girin

Touch ID ve Şifre’yi seçin (veya parmak izi sensörü olmayan eski cihazlar için Şifre’yi seçin)

Şifreyi Etkinleştir’e tıklayın

– Güçlü bir şifre veya parola girin

Android

android şifreleme

Şifreleme işlemi Android cihazlar için biraz daha karışık. Google’ın Nexus telefonlarında ve tabletlerinde şifreleme varsayılan olarak bulunuyor. Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge gibi Android 6.0 Marshmallow ile gelen yeni cihazların çoğu da varsayılan olarak şifreli. iPhonelarda olduğu gibi, burada da yapmanız gereken tek şey şifrelemeyi etkinleştirmek için bir güvenlik kodu veya parmak izi eklemek.

Ayarlar’a girin

Güvenlik’e tıklayın

Ekran Kilidi’ni seçin

– Bir güvenlik kodu oluşturun

Ancak, Moto X Pure ve Galaxy S6 gibi daha eski cihazlarda şifrelemeyi elle yapmanız gerekiyor. Başlamadan önce telefonu mutlaka prize takın çünkü işlemin tamamlanması cihazınızdaki veri miktarına göre bir saat kadar sürebilir. Daha sonra şu aşamaları uygulayarak bir şifre oluşturun.

Ayarlar’a girin

Güvenlik’i seçin

Telefonu Şifrele’ye tıklayın

Bu yöntem Galaxy S6’da biraz daha farklı. Burada Ayarlar’a girmeniz, Ekran Kilidi ve Güvenlik’i seçmeniz, sonra Diğer Güvenlik Ayarları’na girip Telefonu Şifrele’ye tıklamanız gerekiyor.

Ayrıca SD kartınızı şifreleyerek de verinizi koruyabilir ve kartın başka bir cihazda kullanılmasını önleyebilirsiniz. Ayarlar’a girin, Güvenlik’i seçin, sonra Harici SD Kartını Şifrele’yi seçip Etkinleştir’e tıklayın. Cihaz şifrelemesinde şifreyi kaldırmak için telefonu wipe etmek gerekirken, SD kartı şifrelemesi Ayarlar menüsünden kolayca kaldırılabilir.

Android cihazınızı şifrelememek için nedenler

Telefon şifrelemek üzerinde uzun uzun düşünülmesi gerekmeyen bir şey gibi görünebilir ama tereddütte kalmak için de birtakım nedenler olabilir. Şifreleme yöntemleri cihazdan cihaza değişiklik göstermekte. Mesela Motorola telefon şifrelendikten sonra bir pin kodu ve şifre kullanmaya devam etmenize izin veriyor ama Samsung sadece bir parola veya parmak izin kullanmanıza izin veriyor.

Samsung ayrıca telefonu her kapatıp açmanızdan sonra parolayı girmenizi istiyor. Bu her ne kadar hırsızların verilerinize ulaşmasını zorlaştırsa da bazı kişileri biraz rahatsız edebiliyor.

Ayrıca şifreleme işleminden sonra cihazların performansında hafif bir düşme olabiliyor. Son model telefonlarda bu performans düşüklüğü pek fark edilmiyor ama daha eski modellerde bu düşüş rahatsızlık verici olabiliyor. Dolayısıyla şifreleme işlemi yalnızca yeni model telefonlar için tavsiye ediliyor.

Etiketler

4 yorum

 1.    Cevapla

  J5 telefonum var şifreleme başarısız cihaz şifreleme kesintiye uğradı diyip sürekli kilid gelip gidiyor ne yapamalıyım

 2.    Cevapla

  s5 telefonumda harici sd kartini sifrele mistim telefonum bozuldu yetkili servistee fabrika ayarlarına getirilen telefon hafiza kartında bulunan bütün dosyaları görüyor fakat içerik goruntulenmiyor resimler açılmıyor müzik çalmıyor lütfen yardım

 3.    Cevapla

  Peki bu işlem iptal edilebilir mi, nasıl edilir? Bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler.

 4.    Cevapla

  Umarım bu soruma hızlı bir cevap alırım.

  bende Temmuz ayına kadar bir Note 4 var idi bir şekilde ısınmadan dolayı bozuldu.
  sonra bir S7 aldım bununda ekranı patlayınca telefonu defalarca kaldırıp yere vurdum Sonra hafıza kartını
  ZTE bir telefon aldım ve bunda resim video filan bakmak istedim ama açamıyordum bilgisayarda aynı şey oldu dosyalar duruyor ama bakamıyorum.
  Neyseki aklıma geldi ben daha öncesi bu hafıza kartı içindeki verileri Note 4 de şifrelemiş ama S7 görüyorddum.

  Şimdi ben bu resim ve diğer dosyalarıma tekrar nasıl kavuşurum bunun bir yolu varmı yardımcı ola bilirmisiniz.

  Teşekürler.

Bir Cevap Yazın