vBulletin vs XenForo

vBulletin vs XenForo

XenForo’nun en önemli dezavantajlarından biri güncelleme eksikliği. Bunun nedeni de XenForo ve vBulletin arasında 2013 başına kadar süren bir dava olması ve XenForo ekibinin dava sonuçlanana kadar tüm …

vbulletin-xenforo

XenForo’nun en önemli dezavantajlarından biri güncelleme eksikliği. Bunun nedeni de XenForo ve vBulletin arasında 2013 başına kadar süren bir dava olması ve XenForo ekibinin dava sonuçlanana kadar tüm güncellemeleri durdurmasıydı. Davanın sonuçlanmasıyla XenForo ekibi yeniden çalışmalarına başladı ve vBulletin ile bir karşılaştırma yapılabilecek güncellemeleri yaptı.

vBulletin Ne Sunuyor?

vBulletin’in en son sürümü vBulletin 5 Connect ile üyelerinizle iletişime geçebileceğiniz birçok yeni özelliğe sahip oluyorsunuz. vBulletin ücretli forum portalları alanında en büyük ve en iyi firma olarak biliniyor.

Kullanıcıların çoğu başta vBulletin’i biraz zor bulabilir ama yönetim alanına alıştıktan sonra piyasadaki en iyi sistemlerden biri olduğunu anlar. Yeni bir site oluşturucu, yeni arama yapısı, daha fazla içerik özelliği, titiz bir tasarım, genişletilmiş API ve bir MVC mimarisiyle bu yeni sistem biri önceki sürüme göre çok daha iyi.

vBulletin 5 Connect’in modern tasarımı sayesinde sürükle bırakla kolayca editleme yapabiliyorsunuz. Ayrıca tema oluşturucu ile istediğiniz stilleri ve renk kombinasyonlarını oluşturabiliyorsunuz. Bunların yanına bir de yeni arama motoru mimarisiyle vBulletin’in son sürümü rakibine büyük üstünlük sağlıyor.

XenForo Ne Sunuyor?

İki eski vBulletin geliştiricisi olan Mike Sullivan ve Kier Darby tarafından geliştirilen bu paralı forum metni, rakibi vBulletin’e ciddi bir rakip oldu. Sistem başta sadece ümit vadeden bir çerçeveyken, davanın sona ermesiyle piyasayı alt üst eden Zend FrameWork üzerine kurulu. XenForo’nun son sürümü 1.2.1, hala çözülmesi gereken bazı bugları olmasına rağmen, yine de güçlü bir sistem.

XenForo sosyal iletişimi kolaylaştırıyor, mükemmel özelleştirme araçlarına sahip ve geliştiricilere kod değiştirmelerine gerek kalmadan HTML ve CSS’te edit yapma olanağı sunuyor. Mevcut eklentileriyle de sistem neredeyse tüm forum projelerini isteğe göre özelleştirilebilir hale getiriyor.

XenForo için yeni güncellemelerin olacağı söyleniyor. Birçok kişi vBulletin’in açtığı dava ile XenForo’yu iflas ettirmeye çalıştığını düşünüyordu ama öyle olmadı. XenForo’nun parlak bir geleceği var ve an itibarıyla vBulletin’le rahatça rekabet edebilecek seviyede.

vBulletin mi XenForo mu?

Bu karşılaşmanın galibi her şeye rağmen VBulletin, fakat XenForo da arkadan hızla yetişiyor. Bazı kişiler XenForo’nun performansını tercih ediyor, birçok kişi ise metnin IPB’ye kıyasla ne kadar iyi çalıştığından bahsediyor. Yine de vBulletin’den XenForo’ya geçmek zor, bu yüzden her iki sistemin performansı arasında bir kıyaslama yapılan yorumlara pek rastlanmıyor.

Bazı kullanıcılar vBulletin 5 Connect’in XenForo’nun yaptığını kopyalama konusunda başarısız olduğunu düşünüyor. Yine de her iki sistem de iyi birer seçenek. vBulletin’in daha geniş bir kullanıcı kitlesi var, XenForo camiası ise bu dava sürecinden pek iyi etkilenmedi. Bu süreçte aldıkları darbenin etkilerinden yavaş yavaş kurtuluyorlar ama henüz tam olarak geri döndükleri söylenemez.

Etiketler

5 yorum

 1.    Cevapla

  vbulletin diyorum

 2.    Cevapla

  Bana kalırsada Xenforo çok daha iyi… Zaten birçok forumda bu yüzden xenforo ya geçti.

 3.    Cevapla

  Kusura bakmayın da XenForo Açık ara daha iyi bir sistem olmuş her ikisinide kullandım:vbulletin gerçekten bezdirmişti artık.

 4.    Cevapla

  Xenforo en iyisidir
  Vbulletin hep hata hep hata

 5.    Cevapla

  Daha ilk başlarda tarafınızı belli etmişsiniz vb üzerine bir konu olmuş bu :)

Bir Cevap Yazın