WordPress Siteniz İçin Google Search Ekleme Rehberi - IHS Blog

WordPress Siteniz İçin Google Search Ekleme Rehberi

Başlangıçta standart WordPress site içi arama özelliği ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, fakat siteniz büyüdükçe bazı limitlerinin olduğunu göreceksiniz. Özellikle sitenizdeki içeriğin miktarı arttığında, WordPress arama aracının arama kriterlerinize yakın sonuçlar getirmediği …

google-search

Başlangıçta standart WordPress site içi arama özelliği ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, fakat siteniz büyüdükçe bazı limitlerinin olduğunu göreceksiniz. Özellikle sitenizdeki içeriğin miktarı arttığında, WordPress arama aracının arama kriterlerinize yakın sonuçlar getirmediği durumlar ile karşılaşacaksınız, buda ziyaretçilerinizin içeriklerinize ulaşmalarını daha zor hale getirecektir.

Sitenizde en ünlü arama motoru Google’ın arama kabiliyetini kullanarak kullanıcılar için çok daha iyi bir deneyim sağlayabilirsiniz.  Eğer aradıklarını bulmaları durumunda, ziyaretçilerinizi sitenizde tutmak çok daha kolay hale gelecektir.

Bu makalede, standart WordPress arama özelliğini, neden Google Search ile değiştirmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz, ardından bu değişikliği nasıl yapabileceğinizi adım adım ele alacağız.

Neden WordPress Sitenizdeki Arama Özelliğini Google Search ile Değiştirmelisiniz

Son yıllarda standart WordPress arama özelliğinde çeşitli geliştirmeler yapılmış olsa da, hala veri tabanı üzerindeki yazı ve sayfa kayıtlarında kelime eşleşmesine bakarak çalışmaktadır. Bu işlemin temel anlamda, kullanımı etkileyen bazı limitleri bulunmaktadır:

 • İlgi seviyesini arttırmak için bazı geliştirmeler yapılmasına rağmen arama sonuçları genellikle yayınlanma tarihine göre sıralanmaktadır.
 • SearchWP gibi özel bir eklenti kullanmazsanız yorumlar, özelleştirilmiş gönderi tipleri ve diğer datalar aramalara dahil edilmez.
 • Arama sonuçlarını gelişmiş parametreler ile filtrelemek mümkün değildir.
 • Arama sonuçlarında genellikle ilgili yazıların ilk paragrafları görüntülenir.

Diğer bir yandan ise, Google internetin standart arama aracıdır. Günümüzde araştırma yapmak anlamına gelen bir fiil olarak bile kullanılır hale gelmiştir. Siz ve kullanıcılarınız, sitenizdeki WordPress’in standart arama sonuçlarından memnun değilseniz, Google’ın arama alanındaki uzmanlıklarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

WordPress’in standart arama özelliğini, Google aramaları ile değiştirmek size aşağıdaki konularda fayda sağlayabilir:

 • Google’ın indeksleme ve sıralama gücüyle daha alakalı arama sonuçları elde edilebilir.
 • Web sitenizin tüm içeriği dahil edilerek arama yapılır.
 • Birden çok domain üzerinde arama özelliği sayesinde, ziyaretçilerinizi diğer sitelerinize de yönlendirebilirsiniz.

Google aynı zamanda arama sonuçlarınıza isteğiniz doğrultusunda, AdSense reklamlarını da dahil ederek web sitenizin trafiğinden kazanç sağlamanıza olanak veriyor.

Hatta WordPress.org sitesi bile Google’ın arama aracını kullanıyor, bu yüzden web sitenizde kesinlikle uyum problemi yaşamazsınız.

O halde işlemlere başlayarak, geçişin ne kadar kolay olduğunu görelim.

Google Özel Arama Motoru Nasıl Kurulur

google-site-aramasi

Google kendi arama teknolojilerinden, insanların kendi sitelerine koyacakları arama kutuları vasıtası ile yararlanabilmeleri için Google Özel Arama hizmetini sunmuştur. Başlangıç sürümü ücretsizdir, fakat tasarımı özelleştirmek (reklamları ve Google logosunu kaldırmak gibi) veya daha güçlü özellikler eklemek isterseniz Google Özel Arama sitesini inceleyerek yıllık $100 dan başlayan çözümlerden birini seçebilirsiniz.

Web siteniz için Özel Arama Motoru oluşturmak oldukça kolaydır.

 1. Google Özel Arama sayfasından Google hesabınız ile giriş yapınız.
 2. Yeni Arama Motoru‘na tıklayın ve aşağıdaki alanları giriniz:
  • Arama yapılacak siteler: Arama yapmak istediğiniz siteler veya sayfaların URL’lerini giriniz
  • Dil: Bu alanda arama motorunun dilini seçmelisiniz, butonların ve tasarım öğelerinin dili bu alanda seçilmektedir.
  • Arama motorunun adı: Yukarıda girdiğiniz URL’lere göre bu alan otomatik üretilecektir, fakat isteğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz.
  • Gelişmiş seçenekler: Ayrıca aramalarınızı, Ürün yada Etkinlik gibi belirli Schema.org türlerine göre sınırlandırabilirsiniz,
 3. Oluştur’a tıklayın.

Özel Arama Motorunuz artık hazır! Bir sonraki sayfada ön izlemesini görebilecek, sitenize ekleyebilecek ve kontrol panelinden düzenleyebileceksiniz. Özel Arama Motorunu iki şekilde web sitenize ekleyebilirsiniz.

 1. Özel Arama Motorunun kodunu manuel olarak web sitesine ekleyerek
 2. Bir eklenti yardımı ile Google Özel Arama Motoru kimlik numarasını kullanarak.

Arama motorunu özelleştirmeye başlamadan önce aşağıda iki seçeneği de inceleyeceğiz

Özel Google Arama Motorunu WordPress Web Sitenize Manuel Olarak Eklemek

 

Özel arama motorunu manuel olarak web sitenize ekleyebilirsiniz. En hızlı yol budur, ve sitesine bir başka eklenti daha eklemek istemeyenler tercih edilebilir. Standart WordPress arama özelliğini tamamen kaldırarak, Özel Google Arama Motoru ile değiştirmek istiyorsanız, manuel olan yöntem bunu sıkıntısız bir şekilde halledecektir.

Özel Google Arama Motorunuzu başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra sitenize eklemek için bir link verilir:

ozel-arama-motoru-olusturma

Kodu Al butonuna tıklayın ve bir sonraki sayfada bulunan kutunun içerisindeki kodu kopyalayın.

ozel-arama-motoru-google

Bu adımdan sonra WordPress yönetici panelinden Görünüm > Editör sekmesine tıkladıktan sonra sağda açılan listeden searchform.php‘ye tıklayın:

wordpress-arama-motoru

Google dan aldığınız Özel Arama Motoru kodunu bu dosyanın içerisine yapıştırın. Bu dosyanın içeriğini tamamen değiştirebilirsiniz, ardından Dosyayı Güncelle butonuna tıklayınız.

Bu işlem oldukça basittir, ancak dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta vardır:

 • Genel olarak, kodları düzenlemek yerine, temanızdan türetilmiş ufak bir tema oluşturmanız gerekir.
 • Eğer temanız searchform.php dosyasına sahip değilse, metin editörünüz yardımı ile bir tane oluşturup tema dizininize yükleyebilirsiniz.
 • Eğer kenar çubuğunuza yeni bir arama formu eklemek istiyorsanız, Görünüm > Bileşenler yolunu takip ederek arama widget’ınızı kenar çubuğunuza sürükleyip bırakabilirsiniz

Eğer kodu kendiniz eklemek istemiyorsanız, bu yolun yerine bir eklenti kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Özel Google Arama Motorunu Bir Eklenti Yardımı ile Sitenize Eklemek

arama-ekleme

Sitenize Google Arama Motorunu eklemek için kullanabileceğiniz birkaç eklenti bulunmaktadır.

 1. WP Google Search (Ücretsiz)

WP-Google-Search-Eklentisi

Eğer kısıtlı bir bütçeniz var ise ve Google Özel Arama Motorunu sitenize eklemek istiyorsanız WP Google Search eklentisini tercih edebilirsiniz. Bu eklenti 6000’in üzerinde aktif yükleme sayısı ve 4.5 yıldız memnuniyet derecesine sahiptir.

Bu eklentiyi kullanmak için, Özel Arama kontrol panelindeki Ayar sayfasına giderek Google Arama motoru kimliğiniz kopyalayın:

Google-Arama-Motoru-Kimligi

WordPress eklenti ayarlarındaki ID bölümüne bu kodu yapıştırdıktan sonra yeni arama motorunuzu kullanmaya hazırsınız.

Bu eklentinin ayar seçenekleri sınırlıdır, ama birazdan bahsedeceğimiz Google Özel Arama Motoru yönetim panelinden özelleştirme yapabilirsiniz.

 1. Custom Google Search (Aylık 49$)

Custom-Google-Search-Plugin

WPMU Custom Google Search eklentisi, Google Özel Arama aracı ile çalışan ücretli bir seçenektir. WPMU’ın diğer eklentilerinde olduğu gibi, tüm eklentileri ve temaları içeren aylık üyeliğin bir parçası olarak kullanılabilir.

Bu eklentide de Özel Arama motoru kimliğinizi ayarlar bölümüne yapıştırmanız gerekir. Bu kodun nasıl alınacağından daha önce bahsedildi. Kodu girdikten sonra, aşağıdaki özelleştirmelere başlayabilirsiniz.

 • Arama sonuçlarının nasıl görüneceği.
 • Arama elemanları için bir renk stili.
 • Arama butonunun görseli.
 • Arama sayfasında kenar çubuğunun görünürlüğü.
 • Arama ekranı için temanın belirlenmesi.

Google Özel Arama Motoru yönetim paneline geri dönmeden, web site arama özelliğinin görünümünü düzenleyebilirsiniz.

Eğer Özel Arama Motorunuz üzerinde daha gelişmiş özelleştirmeler yapmak istiyorsanız, Google’ın sağladığı seçenekleri görmek istiyorsanız sonraki bölüme bir göz atın.

Google Özel Arama Motoru Özelleştirme

Eğer gerçekten Özel Arama Motorunuzda yaratıcı düzenlemeler yapmak istiyorsanız, Google özelleştirmeler yapabilmek için geniş bir seçenek yelpazesi sunar.

Görünüşünü Özelleştirin

 • Ayayüz: Arama motorunuz için tüm sayfayı kaplayan, sıkıştırılmış veya sadece sonuçların görüneceği siteniz için en uyumlu olan ara yüzü seçebilirsiniz.
 • Temalar : Arama motorunuz için minimalist tema dizaynları seçebilirsiniz.
 • Özelleştirin : Bu sekme üzerinden fontlarınızı, kenarlıklarınızı, arka planınızı, linkler ve butonlar gibi çeşitli arama motoru öğelerini özelleştirebilirsiniz.
 • Küçük Resimler : Bu sekmeden arama sonuçlarınızın küçük resimlerini etkinleştirebilir ve kapatabilirsiniz.

Arama Özellikleri Ekleyin

 • Yükseltmeler : Ziyaretçilerinizin kullandığı özel kelimeler için belirlediğiniz özel linkleri daha üst sıralarda gösterilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Filtrelemeler : Kullanıcılarınızın arama sonuçlarını ön tanımlı kategoriler yada etiketlere göre filtreleyebilmelerini sağlar.
 • Otomatik Tamamlama : Google kullanıcılarınızın sitenizde daha hızlı arama yapmalarına yardımcı olmak için otomatik tamamlama özelliği sunabilmektedir.
 • Eş Anlamlılar : Arama motorunuza eş anlamlı kelimeleri ekleyerek kullanıcılarınıza yardımcı olun böylece ilgili terimlerin aynı anda aranması sağlanır.

Bir diğer yararlı özellik ise, kullanıcılarınızın siteniz üzerinde nasıl aramalar yaptığının detaylı istatistiklerini görebileceğiniz Google Analytics entegrasyonudur.

Sonuç

Sitenizde içerik yaratmak için çok fazla zaman harcıyorsunuz, ziyaretçilerinizin aramalarına rağmen bu içeriklere ulaşamamaları, yüksek ihtimalle sitenizden ayrılmalarına neden olacaktır. Web sitenizde Google Arama Motorunu kullanmak kullanıcılarınıza ilgilendikleri içerikleri daha hızlı ve kolay bulmalarını sağlayacaktır.

Site içi arama özelliğinizi neden değiştirmeniz gerektiği ve adım adım bunu nasıl yapacağınızı size anlattık, bu değişikliği gerçekleştirmek için önünüzde hiçbir engel kalmadı.

WordPress sitenizde Özel Google Arama Motorunu kullanıyor musunuz? Paylaşacağınız püf noktalarını duymak isteriz. Deneyimlerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşarak katkıda bulunun.

Etiketler

4 yorum

 1.    Cevapla

  Merhaba, öncelikle güzel bir anlatım olmuş. 2 sene önce yazılmış bu yararlı bilginin altına şu sorumu eklesem bir çözüme ulaşabilirmiyim? Google arama kutusunu mevcut yeni nesil temalardaki arama simgesine basınca açılır kutu olarak açılan kodun arasına koymam kural ihlali midir?

 2.    Cevapla

  oldukça güzel bir paylaşım

 3.    Cevapla

  Güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık bende siteme ekledim sayenizde . Teşekkürler

 4.    Cevapla

  Harika bilgilendirme teşekkürler.

Bir Cevap Yazın