WordPress Web Sitenize Facebook Tepkiler Emojileri Eklemek - IHS Blog

WordPress Web Sitenize Facebook Tepkiler Emojileri Eklemek

Artık herkesin Facebook’un yeni tepkiler emoji sistemine aşina olduğunu söyleyebiliriz. Hala olumsuz tarafları olsa da ( Örneğin: Hala bir “Dislike” düğmesinin olmayışı ) itiraf etmeliyiz ki yeni tepkiler …

facebook-emoji-tepkiler

Artık herkesin Facebook’un yeni tepkiler emoji sistemine aşina olduğunu söyleyebiliriz. Hala olumsuz tarafları olsa da ( Örneğin: Hala bir “Dislike” düğmesinin olmayışı ) itiraf etmeliyiz ki yeni tepkiler emoji sistemi oldukça ilgi çekici. Kendi WordPress web sitenize böyle bir sistemi kurabilmeniz mümkün olsaydı, gerçekten de harika olmaz mıydı?

Yukarıdaki soruya cevabınız “Evet” ise çok şanslısınız! Çünkü sizlere kendi gönderilerinizde “beğenme tepkileri” sistemlerini kurma seçeneğini sunan, geleceği parlak birkaç eklenti halihazırda mevcut.

Biz sizden hızlı davrandık ve siteniz için en uygun eklentiyi seçebilmeniz için gereken tüm bilgileri içeren ve benzer fonksiyonları kullanmanızı sağlayan en iyi eklentileri küçük bir listede derledik. Haydi bu eklentilerin sisteminize nasıl yüklendiğine bir göz atalım.

 1. MyEffecto-Instant Visual Feedback

myeffecto-instant-visual-feedback

MyEffecto, WordPres web sitenize bir duygu odaklı değerlendirme sistemi yerleştirmek için tasarlanmış bir eklentidir. Pozitiften negatife doğru çoklu duygusal tepkiler içeren basit menüsü ile ziyaretçilerinize sunulmuştur.

myeffecto-menu

Eklenti,  Ayarlar sekmesinin altında bulunan etkinleştirilmiş bir yapılandırma paneli ile birlikte geliyor. Beğeni tepkileri sistemi, varsayılan olarak tüm blog gönderilerinize eklenir, fakat dilerseniz Blog Ayarları sekmesini ziyaret ederek orada görünen sayfaları manuel olarak ayrıntılı bir şekilde seçebilirsiniz.

Varsayılan menü; Awesome (harika), Love (bayıldım), Like (beğendim), Dislike (beğenmedim) ve Sad (üzüldüm) emojilerini içeriyor. Ayrıca eklenti, düzinelerce metin etiketini ve emojiyi eşleştirerek ve karıştırarak yeni menüler oluşturmanız için seçenekler sunuyor.

Yaptığımız testler aşamasında göze batan herhangi bir hata bulamadık ve eklenti çoklu temalarda da gayet iyi bir performans gösterdi. ( Sorunsuz şekilde her zaman görüntüledi ) Ek bir avantaj daha verecek olursak, eklentinin arkasındaki geliştiriciler destek forumlarında oldukça aktif görünüyorlar.

Ana Özellikler:

 • Eklenti, düzinelerce kullanılabilir emojisi ile oldukça özelleştirilebiliyor. Eklenti ayrıca, her bir tepkinin altında yer alan metni değiştirmenize, düzenli bir sayım ya da hesapladığı yüzdeler ile tepkileri takip etmenize ve simge boyutlarını değiştirmenize olanak sağlıyor.
 • 23 farklı dilde kullanılabiliyor.
 • İsteğe bağlı olarak kullanabileceğiniz öneri ve sosyal paylaşım widgetları içeriyor.
 • Tıklandığında tam ekran görünen, menüyü tek bir emojiye kadar indirgeyen, mobil uyumlu bir sürüme geçiş yapmanızı sağlıyor.
 • Tepki emojilerinin sitenizin tam olarak neresinde görüntüleneceğini ayarlama imkanı sunuyor.
 • Menünüze özel bir CSS eklemenize olanak veriyor.

Fiyat: Ücretsiz

 1. DW Reactions

dw-reactions

DW Reactions, WordPress web sitenize Facebook’un UX tasarımını baz alarak oluşturulmuş bir tepkiler alanı eklemenizi sağlayan basit bir eklentidir. Eklenti aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi 6 temel tepkileri [ Like (beğenme), Love (sevme), Laugh (gülme), Surprise (sürpriz), Sadness (üzüntü) ve Anger (öfke)] içeriyor.

dw-reactions-menu

DW Reactions sektörüne yeni giriş yapmış olsa da eklenti gerçekten iyi bir iş çıkarıyor. Eklenti, 2 adımda sisteminize bir beğenme tepki sistemi eklemenize ve bunun tam olarak sitenizin neresinde görünmesi gerektiğini seçmenize olanak sağlıyor. Fakat sistem kendi kendisini yapılandırma seçeneklerinden yoksun olmasına rağmen çoklu temalar üzerinde çalışırken bazı uyumluluk sorunları yaşatabiliyor. Yaptığımız testler sırasında WordPress’in varsayılan temaları ile çalışırken herhangi bir sorun yaşanmadı.

DW Reactions’ın eklenmesi kolay bir beğeni tepkiler sistemi sunması, geniş kapsamlı yapılandırma gerektirmeyen şeyler yapmak isteyen kullanıcılar için eklentiyi mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Eklentinin kullanımının kolaylıklarının en başında, eklentinin geliştiricilerinin sorularınızı cevaplamak üzere forumlarda oldukça aktif olması geliyor.

DW Reactions’un premium sürümü olan DW Reactions Pro, daha özelleştirilebilir bir deneyim yaşamak isteyen kullanıcılar için kullanılabilir durumda. Ücretsiz sürümün standart özelliklerine ilave olarak DW Reactions Pro aynı zamanda, detaylı tepkiler istatistiklerini de içerir. Özel kullanıcıların tarihi verilerini, ek tepkiler stillerini ve en popüler gönderileri kontrol etmenizi sağlayan bir widget da mevcut.

Ana Özellikleri:

 • Orijinal Facebook beğeni tepki sistemine benzer bir UX tasarımı vardır.
 • Eklenti, tepkiler alanı ve gönderi ile ilgili sayısal değerleri görüntülemenize olanak sağlar.
 • Sadece giriş yapmış kullanıcılar eklenti üzerindeki bir tepki seçebilir. Eğer dilerseniz bu seçenek ayarlar ekranından devre dışı bırakılabilir. ( Anonim tepkilere izin vermiş olursunuz. )
 • Eklenti mobil arayüzler için optimize edilmiştir.
 • Sistemin hangi sayfaları göstereceğini seçmenize olanak sağlar.(Ana sayfanız, arşivleriniz, gönderileriniz ve sayfalarınız dahil)
 • Menü ayrıca yapılandırma ekranında yer alan shortcodeları kullanarak manuel bir şekilde oluşturulabilir.
 • Beğeni tepki alanı ve sayısal değerleriniz içeriğin üzerinde ya da altında görüntülenecek şekilde ayarlanabilir.

Fiyat:Ücretsiz | Pre: $17

 1. Feelback Reactions

feelback-reactions

Son seçimimiz olan Feelback Reactions, size WordPress siteniz ile basit bir duygusal feedback sistemini entegre etmek için bir fırsat sunuyor. Eklentinin temel emoji tabanlı bir sistemi var ve aynı zamanda birkaç metin tabanlı paket de mevcut. Eklenti bununla kalmayıp aynı zamanda bol miktarda emoji seçeneği de sunuyor.

feelback-reactions-themes

Bu eklentinin iyi tarafı, kurulumunun oldukça kolay olması. Bu sayede de çok fazla müdahale etmenize gerek kalmadan siteniz için bir beğeni tepkiler sistemine sahip olacaksınız. Ayrıca yüklemeden sonra bir eklenti daha kurarak, tepkiler sisteminizin bünyesinde inşa edilmiş bir analiz aracına da erişim hakkınız olacak. Tepkiler alanı varsayılan olarak kendisini yorum bölümünüzün üzerinde görüntülenecek şekilde ayarlıyor. Üstelik bizler tüm bunları test ederken herhangi bir uyumluluk sorununa da rastlamadık.

Bunlardan ayrı olarak eklenti, kendi sorunlarını kendisi yaratıyor.

İlk olarak, beğeni tepkiler alanın sağ alt tarafında çirkin bir “Powered by VICOMI” duyurusu içeriyor. Bu uyarı bu eklentinin WordPress.org’un kurallarını açık bir şekilde ihlal ettiğinin göstergesidir. İkinci olarak, menünüzü özelleştirebilmeniz için, eklenti kendi geliştiricilerinin platformlarına kayıt olmanızı gerektiriyor ve menünün ayarlarına ve analitik paneline erişebilmeniz için de oturum açma bilgilerinizi kullanmanız gerekiyor.

Feelback Reactions’ı deneme aşamalarımızda eklentiye kayıt olma işlemlerimizi bir türlü tamamlayamadık, eklenti her seferinde bir hata ile bize karşılık verdi. Eklentiyi tam olarak kurabilmek için geliştiricilerin sitelerini kullanmak zorunda kaldık, önce sayfanın altındaki özel kayıt seçeneğini bulduk ve daha sonra oradan kayıtlarımızı tamamladık. Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra WordPress panelinize geri dönmelisiniz ve ayarlar sekmenizin altındaki Vicomi seçeneğinden kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yapmalısınız. Bunun da ardından Feelback Reactions hesabınızı WordPress siteniz ile entegre etmek isteyeceksiniz ve bu adım ile birlikte yaptığınız yüklemeleri sadece siz özelleştirebileceksiniz.

Umuyoruz ki gelecek sürümlerde bu kayıt sorunu düzeltilir. Maalesef eklenti tamamen kurulup, çalışır bir hal alana kadar mecburen bu geçici sürümü kullanmak zorundasınız.

Ana Özellikler:

 • Beğeni tepkiler alanı için metin tabanlı seçenekleri, piksel temaları ve birkaç daha yaratıcı seçeneği de içinde bulunduran 19 farklı tema mevcut.
 • Tepkiler alanındaki metinler üzerinde değişiklikler yapmanıza olanak sağlar.
 • Almanca ve Fransızca da dahil olmak üzere 11 farklı dile çevrilebilir.
 • Her sayfada seçmiş olduğunuz herhangi bir seçeneği kaç kişinin tıkladığını görebilme imkanı sağlar.
 • Ayrıntılı analitik bir pano, özel zaman periyotlarında sayfa görüntülemeleri ile ilgili verileri görüntülemenizi sağlar.
 • Analitik gösterge tablosundaki Makale sekmesi, içeriğinizi paylaşmanız için en uygun zaman dilimlerinin hangileri olduğuna dair bir bilgilendirme sunabilir. Sistem aynı zamanda hangi makalelerinizin daha ilgi çekici olduğunu ve hangi makalenizin daha fazla emoji aldığını aktararak sizi de güncel tutar.
 • Yazarlarınızın gönderileri ve performansları hakkında bilgiler sunar.

Fiyat: Ücretsiz

Sonuç

WordPress web sitenize bir beğeni tepkiler sistemi entegre etmeniz, Facebook’tan kopyalandığı için basit bir işlem gibi görünse de aslında gönderilerinize daha fazla feedback almanız açısından yararlı olabilir. Herkes yorum bırakmak için istekli olmayabilir fakat çoğu insan basit bir emojinin üzerine tıklamak için ikinci kez düşünmez bile.

Sizin kontrolünüzde gelen daha fazla geri bildirim, WordPress web sitenizi geliştirmeniz konusunda daha iyi kararlar almanıza neden olur. Eğer benzer bir tepkiler sistemini sitenize eklemek istiyorsanız, hiç durmayın.

Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, yukarıda tanıttığımız 3 eklenti arasında bir seçim yapmak:

 1. MyEffecto-Instant Visual Feedback
 2. DW Reactions
 3. Feelback Reactions

Sizce tepkiler sistemleri hangi ek özellikler ile daha gelişmiş bir hal alabilir? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın!

Etiketler

4 yorum

 1.    Cevapla

  Sitenizi çok yararlı ve bilgi dolu bir hazine olarak görüyorum
  Çok başarılı ve iddialı bir site,bilgilerin hepsi güncel
  Okuması bu kadar güzel ve zevkli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim…
  Bütün çalışanlarınıza başarılar ve kolaylıklar diliyorum…
  İyi çalışmalar…

  1.    Cevapla

   Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz, editör ekibimiz sürekli sizlere daha iyi bilgiler sunabilmek için çalışmaktadır.

   İyi günler.

 2.    Cevapla

  Bu kadar detaylı bir yazı daha önce görmemiştim Facebook emojileri ile ilgili. Elinize sağlık!

  1.    Cevapla

   Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz, makalemizi beğenmenize çok sevindik.

   İyi günler.

Bir Cevap Yazın