Domain Sorgulama


Ücretsiz domain sorgulama aracımız ile ideal alan adınızı bulun.
En uygun fiyatlarla domain tescil edin.

Lütfen transfer etmek istediğiniz domaini yukarıdaki alana yazınız ve ardından Transfer butonuna tıklayınız.

Domain transfer işlemlerinin gerçekleşmesi 14 - 21 gün sürebilmektedir.

13,45 USD 442,77 TL
7,95 USD 261,71 TL
14,45 USD 475,69 TL
9,95 USD 327,55 TL
14,45 USD 475,69 TL
7,49 USD 246,57 TL
9,95 USD 327,55 TL
0,95 USD 31,27 TL
22,95 USD 755,51 TL
2,95 USD 97,11 TL
5,95 USD 195,87 TL
0,95 USD 31,27 TL
5,95 USD 195,87 TL
0,95 USD 31,27 TL
5,95 USD 195,87 TL
0,95 USD 31,27 TL
5,95 USD 195,87 TL
0,95 USD 31,27 TL
12,95 USD 426,31 TL
domain sorgulama

Dijital Dünyaya İlk Adım İçin Bir Domain Kaydedin

Dünya değişiyor ve dijitalleşiyor. İşinizi, hobilerinizi, gezilerinizi, hikayelerinizi internete taşımak için bugün harekete geçin!

Bir Domain satın alarak, ister kişisel blogunuzu oluşturun, dilerseniz işletmenizin web sitesini hayata geçirin. Tüm bunlar için yapmanız gereken tek şey; bir domain sorgulamak ve satın almak.

Türkiye'nin en iyi Domain & Hosting sağlayıcısı olan IHS Telekom; ihtiyacınız olan domain adresine hızlı ve en uygun fiyatlarla sahip olmanızı sağlar.

Üstelik hızlı bir başlangıç yapabilmeniz için Hosting Alana, Domain BEDAVA!

ihs telekom veri merkezi

Alan Adımı Neden IHS Telekom'dan Almalıyım?

IHS Telekom, Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarına domain, hosting, sunucu ve SSL sertifikası hizmetlerini 1999 yılından bugüne güvenle sunmaktadır. Bizi tercih eden müşterilerimiz için sağladığımız tüm hizmetlerde kalite ve güvenlik önceliklidir.

Siz de domain alma işlemlerinizi IHS Telekom'dan yaparak; domain alırken de, yenilerken de aynı fiyattan işlemlerinizi gerçekleştirebilir, yenileme işlemlerinde sürpriz fiyatlarla karşılaşmazsınız.

domain mail adresi

Alan Adınız ve Kurumsal Mail Adresinizle Güven Oluşturun

İş dünyasında en önemli şey güvendir. Müşterileriniz veya hizmet verdiğiniz diğer firmalar için kurumsal duruşunuz çok önemlidir.

Kendinize veya işletmenize ait alan adına sahip bir mail adresiyle, hizmet verdiğiniz kişi ve kuruluşlara işletmenizin kurumsal yüzünü gösterin.

Ücretsiz mail adresleri yerine kendi alan adınıza sahip mail adresi kullanmak, yaptığınız iş ve verdiğiniz hizmetlerle ilgili satın alma kararı veren kişilerin sizinle iletişime geçmesinde olumlu rol oynar.

isiniz@alanadiniz.com gibi bir mail adresine sahip olmak için, web sitenize uygun olduğunu düşündüğünüz domaini sorgulayarak satın alma işleminizi tamamlayın, online dünyaya ilk adımınızı bugün atın!

Ücretsiz Domain Servisleri


Alan adları için sunduğumuz servislere ücret ödemeden erişebilirsiniz.

SMS Hatırlatma Sistemi

Alan adı tescil servisleriniz ve IHS ‘de bulunan diğer tüm servisleriniz için geçerli olan bu sistem, hizmetleriniz sonlanmadan önce cep telefonunuza hatırlatma amaçlı SMS mesajlarının ulaşmasını sağlamaktadır.

Anında Aktivasyon

Kredi kartı alımlarınızda alan adı tescil servisleriniz 30-60 saniye içerisinde aktive edilir ve bilgileriniz e- posta adresinize gönderilir. Aktivasyon sonrası alan adı yönetiminizi e-destek.com adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Park Sayfası

Park sayfası hizmeti ile satın aldığınız ve değerlendirmeyi düşündüğünüz domainler için iletişim bilgilerinizi yazabilir, sağladığımız ücretsiz park sayfası görünümleri ile göz alıcı açılış sayfalarıyla domaininizi park edebilirsiniz.

Özel Nameserver Adresi Oluşturma

Alan adınız için dilediğiniz name server adresini oluşturabilir, bu adresleri dilediğiniz IP adresine yönlendirebilirsiniz.

E-posta Yönlendirme

Alan adınız için 5 adet e-posta yönlendirme servisi oluşturabilir ve bu e-posta adresini dilediğiniz farklı bir e-posta adresine yönlendirebilirsiniz.

Nameserver Yönlendirme

Alan adınızın nameserver (DNS) değişikliği işlemini alan adı yönetim panel üzerinden dilediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz.

Alan Adı Kilidi

Bu servisi kullanarak alan adınızı kilitleyebilir, alan adı transfer işlemlerinin başlatımlasını engellemek için ekstra bir güvenlik sağlayabilirsiniz.

DNS Zone Yönetimi

DNS zone yönetimi alan adınız için herhangi bir hosting servisi satın almadan DNS zone dosyanızın varolmasını sağlamaktadır. Bu servis üzerinden A,MX,TXT,NS vb kayıtları oluşturabilir dilediğiniz sunucuya ilgili kayıtları yönlendirebilirsiniz..

Alan adı Whois Bilgilerini Gizleme

Whois veritabanlarında alan adı sahipliğinizi gösteren kişisel bilgilerinizi gizlemeniz için bu servisi aktif hale getirmeniz yeterlidir.

Domain Kullanıcısı

Alan adınız için bir domain kullanıcısı oluşturabilir ve ilgili kullanıcının e-destek.com adresinden giriş yaparak sadece ilgili alan adını yönetmesini sağlayabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, bir web sitesinin internet üzerindeki adresidir. Kullanıcılar, web sitenize erişmek için ip adresi yerine, kolayca hatırlayabilecekleri bir domain adresi kullanırlar. Bu nedenle, bir web sitesi oluşturmak için öncelikle bir domain kaydı yapmanız gerekmektedir.

Domain, yıllık olarak satın alabileceğiniz bir hizmettir ve en az 1 yıl, en fazla 10 yıl (Tescil ettiğiniz firmaya bağlı olarak) olacak şekilde tescil işlemi yapabilirsiniz.

Özetle, domain adresi, web sitenizin internetteki ev adresidir ve kullanıcıların sizi kolayca bulabilmesi için önemlidir.

Domain Tescili nedir ?

Domain tescili (Alan Adı Tescili) bir websitesine ait web adresinin en az 1 en fazla 10 yıl kiralanmasıdır. Bir web sitesi sahibi olabilmeniz için öncelikle bir alan adı tescil ettirmelisiniz. Alan Adı Tescil işlemini marka tescili hizmeti gibi düşünebilirsiniz.

Domain Sorgulama sayfası üzerinden en ucuz fiyatla Domain Alma fırsatını yakalayın.

Gelişmiş Domain Sorgulama

Domain sorgulama aracı ile; satın almayı düşündüğünüz domainin müsaitlik durumunu tüm domain uzantılarıyla birlikte kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ayrıca sorguladığınız domain müsait değil ve başkası tarafından alınmış ise "whois" özelliğini kullanarak tek tıklamayla;
-Sahibi kim?
-Tescil edenin iletişim bilgileri
-Nerede barındırılıyor?
-Tescil tarihi
-Bitiş tarihi
gibi bilgileri kolayca öğrenebilir, sorguladığınız domain ile ilgili kararınızı hızlıca verebilirsiniz.

Domain Sorgulama Nedir ?

Domain Sorgulama, tescil etmek istediğiniz bir alan adının müsait olup olmadığını görebilmenizi sağlayan bir servistir. Domain sorgulama ile fikrinizi, markanızı, işinizin yada şirketinizin ismini sorgulayabilir alternatif domain uzantılarının tescil için müsait olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Siz de markanızı Domain Sorgulama aracı ile araştırarak hızlı ve güvenilir domain alma fırsatını kaçırmayın!

Domain Fiyatları

Domain fiyatları, çeşitli dönemlerde yapılan kampanyalar ve tescil etmek istediğiniz uzantıya göre değişkenlik göstermektedir.

En uygun fiyatlarla domain alabilmek için kampanyalar sayfamızı takip edebilirsiniz.

Ayrıca IHS'den tescil edebileceğiniz tüm domainlerin listesine ve fiyatlarına Domain Fiyatları sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Domain Satın Almak İçin Neler Yapmalıyım?

IHS'den bir domain satın almak için birkaç basit işlem gerçeleştirerek aradığınız alan adına sahip olabilirsiniz. Bunun için;

  • Satın almak istediğiniz domaini belirleyin.
  • Belirlediğiniz domaini "DOMAIN SORGULA" alanına yazarak ARA butununa tıklayın.
  • Sorgulama sonucunda satın almak istediğiniz domain müsait ise "Sepete At" butonuna tıklayabilirsiniz, Dilerseniz seçtiğiniz domainle beraber bir hosting paketi de seçerek domaininizi hostingle beraber bedava (seçili paketlerde) satın alabilirsiniz.
  • Sepet sayfasına geldiğinizde domainin süresini seçebilirsiniz, ardından "DEVAM ET" butonuna tıklayın.
  • Kullanıcı bilgileri ekranında eğer üyeliğiniz yoksa basitçe bir üyelik oluşturabilirsiniz. Eğer IHS kullanıcısıysanız gelen ekranda E-posta ve şifre alanını doldurup devam edebilirsiniz.
  • Son olarak fatura bilgilerinizi ve ödeme yönteminizi girerek domain satın alma işleminizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.


Domain alma adımlarını kolayca öğrenip uygulayabileceğiniz Domain Nasıl Alınır? rehberimize göz atabilir, hızlıca seçtiğiniz uygun olan domaini alabilirsiniz.

ICANN nedir?

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. Bu servisler ilk olarak ABD hükümeti ile yapılan sözleşme gereği İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) ve diğer kurumlar tarafından gerçekleştiriliyordu. Günümüzde IANA’nın işlevini ICANN gerçekleştirmektedir. Özel-kamuya açık bir ortaklık olarak ICANN İnternetin çalışma kararlılığının korunması, rekabetin desteklenmesi, küresel İnternet topluluklarının daha geniş bir katılımla temsilinin sağlanması ve tabandan gelen, uzlaşma temelli süreçlerle görevine uygun politikaların geliştirilmesi için çalışmaktadır.

ICANN ın alan adı tescilindeki rolü nedir?

ICANN, tüm İnternet kullanıcılarının geçerli adresler bulabilmelerini sağlamak üzere evrensel çözülebilirlikten emin olunması için DNS'in teknik unsurlarının yönetiminin koordinasyonundan sorumludur. Bunu İnternet’teki işlemlerde kullanılan eşsiz teknik tanıtıcıların dağıtımını ve Üst Düzey Alan İsimlerinin (.com, .info v.s.) kullanılma yetkilerinin dağıtılmasını gözlemleyerek yapar. Mali işlemler, İnternet içeriğinin kontrolü, istenmeyen ticari e-postaları (spam) ve veri korumasıyla ilgili kurallar gibi İnternet kullanıcılarını ilgilendiren diğer sorunlar, ICANN’in teknik koordinasyon görevinin dışında kalmaktadır.

Domainimi Neden IHS'den tescil ettirmeliyim?

IHS Telekom ICANN tarafından akredite edilmiştir. (ICANN Onaylı Alan adı kayıt operatörü) Yani IHS Telekom aracılığı ile tescil edilen bütün domainler ICANN teminatı altındadır. Bu durum tescil ettirdiğiniz alan adı üzerindeki özlük ve yönetim haklarınızı teminat altına alır.

IHS Telekom, kontrol panelinde bulunan alan adı yönetim arayüzü ile ücretsiz olarak dünya standartlarında DNS Yönetimi (MX, CNAME , A ...vb), Name Server Yönetimi, URL Yönlendirme, Whois bilgilerini düzenleme/gizleme, Alan adı kilitleme, Name Server oluşturma hizmetlerini sağlamaktadır.

İki faktörlü kimlik denetimi sayesinde ileri seviye güvenlik sağlamaktadır.

ICANN akredite IHS Telekom , ICANN tarafından şart koşulan bütün mali ve teknik altyapı koşullarını sağlamaktadır.

Hangi alan adı uzantısını seçmeliyim.... com net org?

Dünyada en fazla kullanılan domain uzantıları sırası ile com, net ve org olarak sıralanabilir. Ancak sadece .com, .net ve .org domain uzantılarını tescil etmeniz markanızı korumak için yeterli olmayabilir. IHS olarak Domain Sorgulama sayfasında .com, .net ve .org ile birlikte Türkiye'de popüler olan .com.tr .gen.tr .web.tr .info.tr ve .biz.tr gibi uzantılarıda tescil etmenizi öneririz.

IHS Domain Alma sayfasında en popüler uzantıları sizin için sorgular.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain sorulama işlemi için; almayı düşündüğünüz domain adresini, IHS Telekom'un domain sorgulama yapabilmeniz için oluşturduğu arama çubuğuna yazarak ARA butonuna tıklamanız yeterlidir.

Sistem tarafından aradığınız domain sorgulanarak müsaitlik durumu hakkında bilgi verilir. Eğer domain daha önce başkası tarafından alınmışsa, whois butonuna tıklayarak domain sahibi hakkında bilgi edinebilirisiniz.

Ücretsiz Domain Alabilir miyim?

Evet. IHS Telekom'un sunduğu ücretsiz domain hizmetinden "Hosting Alana, Domain Bedava" kampanyamız kapsamında yararlanarak, seçili hosting paketlerinden birini tercih ettiğinizde .com, .net veya .org uzantılı 1 (bir) adet domaini 1 yıllığına ücretsiz tescil edebilirsiniz.

Gelişmiş Domain Kontrolü

Domain Kontrolü; web üzerindeki varlığınızı yönetmenin en kritik adımlarından biridir. Bu, hem bireyler hem de kuruluşlar için geçerlidir. Domain kontrolü, bir web adresinin (URL), yönlendirme ve yönetim haklarının bir kişi veya kuruluş tarafından elinde bulundurulmasını ifade eder. Bu kontrol, tescil öncesi domain adının müsait olup olmadığının kontrol edilmesi, nasıl kullanılacağından kimin erişebileceğine kadar birçok farklı unsur üzerinde yetki sağlar.

Domain Kontrolünün Temel Unsurları


Domain Kaydı: Domain kaydı için, öncelikle almak istediğiniz domain için İHS Telekom üzerinden domain kontrol işlemi gerçekletirmelisiniz. Bu süreçte domain sorgulama aracımız; istediğiniz domain için müsaitlik kontrolü yapabilir ve bir başkası tarafından alınıp alınmadığını kontrol edebilir, müsaitse tescil işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

DNS Yönetimi: Domain adresinizde yayınlayacağınız web sitenizin içeriğinin hangi sunucuda barınacağını domain kontrol panelindeki DNS (Domain Name System) ayarları üzerinden yönetirsiniz. Bu, web site trafiğinizin doğru sunuculara yönlendirildiğinden emin olunmasını sağlar.

Domain Güvenliği: SSL sertifikaları, WHOIS gizliliği ve spam koruması gibi araçlar, domain kontrolünün olmazsa olmaz parçalarıdır. Bu güvenlik önlemleri, hem web sitesi ziyaretçilerinin hem de domain sahibinin korunmasına yardımcı olur.

Yenileme ve Transfer: Domain yönetimi, domain adresinizin yenilenmesi ve gerekirse başka bir kayıt şirketine veya sahibine transfer edilmesi gibi işlemleri de kapsar. Bu, domain adınızın süresinin dolmasını önlemek ve kontrolün elinizde kalmasını sağlamak için hayati öneme sahiptir.

Etkili bir domain yönetimi, marka imajınızı güçlendirir, güvenlik risklerini azaltır ve web varlığınızı sürdürülebilir kılar.

Alan Adımı IHS'ye transfer ettirebilmek için ne yapmalıyım?

Öncelikle transfer edeceğiniz domain için mevcut tescil firmanızdan transfer şifresini edinmelisiniz, transferi başlatabilmeniz için bu şifre zorunludur. Şifreyi bilmiyorsanız transfer işlemini başlatamanız mümkün olmayacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise transfer etmek istediğiniz alan adı üzerinde hiçbir kilit uygulanmamış olmasıdır, alan adının durumu Active veya OK statüsünde olmalı, transfer işlemlerine açık olmalıdır.Bununla birlikte bir alan adın tescil veya yenileme işleminden itibaren 60 gün boyunca transfer işlemine kapalıdır.

Alan adınızı bu koşulları sağlıyorsa transfer başlatabilirsiniz.

Domain Transferi Nedir?

Domain transferi ya da Domain Transferi bir başka tescil firmasındaki alan adı tescil servisinin bir diğer firmaya aktarılması işlemidir. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra alan adınızın yönetimini artık yeni tescil sağlayıcınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Alan adı tescil siparişim ne kadar sürede aktif edilir?

Kredi kartı ile yaptığınız ödemelerde siparişiniz anında onaylanır, havale veya posta çeki ile yaptığınız ödemeler ödemenizin operatör tarafından teyid edilmesini takiben onaylanır. Havale ve EFT siparişleri haftaiçi ( Pazartesi 09:00 - Cuma 17:30 ) mesai saatleri içerisinde banka hesaplarımız kontrol edilerek onaylanmaktadır.

Alan adı yenileme periyodu kaç gündür ?

Alan adı tescil servisi süresi sonlandıktan bazı sonra alan adları Grace Renew Periyoduna girmektedir. Bu süre içerisinde alan adlarınızı mevcut yenilem ücreti ile yenileyebilirsiniz. Bazı uzantılar için bu süreler aşağıda verilmiştir.

.COM 40 Gün
.NET 40 Gün
.ORG 40 Gün
.BIZ 40 Gün
.INFO 15 Gün
.NAME 40 Gün
.ASIA 40 Gün
.MOBI 40 Gün
.US 40 Gün
.IN 15 Gün
.WEB.IN 30 Gün
.ME 40 Gün
.EU 0 Gün
.BZ 40 Gün
.MN 40 Gün
.CC 40 Gün
.TV 40 Gün
3.Seviye .UK 90 Gün
.WS 40 Gün
.CO 40 Gün
.CA 40 Gün
.DE 0 Gün
.ES 9 Gün
.AU 30 Gün
.XXX 40 Gün
.RU 25 Gün

Alan adı tescili sonrası belge talep edilir mi ?


Bazı ccTLD ve özel alan adı uzantılarında (.co, .ca, .pro, .es, .ru, us, eu gibi ) tescil sırasında belge ibraz mecburiyeti bulunmazken tescil sonrasında özel markaları ve alan adı uzantısının ait olduğu ülkedeki hak sahiplerini koruma adına belge talep edilebilmektedir. Belge ibraz edilememesi halinde alan adı tescil işlemi iptal edilecektir.

Bunun dışında .tr uzantılı alan adlarının bazılarında belge ibraz mecburiyeti bulunmaktadır. Bu belgeler tescil sırasında talep edilmektedir.

.tr uzantılı alan adlarında neden ücretsiz alan adı servisleri bulunmuyor ?

nic.tr alan adının yürütme ve teknik işlemleri ODTÜ tarafından gerçekleştirilmektedir. ODTÜ tarafımıza tam otomatize çalışan bir API sağlanamadığı için diğer uzantılar için mevcut olan aşağıdaki servisler .tr uzantılı alan adları için maalesef sağlanamamaktadır.

Park Sayfası
E-posta Yönlendirme
Alan Adı Kilidi
İkinci El Alan Adı

Ücretsiz DNS Yönetim Paneli Sağlıyor musunuz?

Evet alan adınıza ait bütün DNS kayıtlarını ücretsiz olarak oluşturup düzenleyebilirsiniz. Dilerseniz DNS sihirbazını kullanarak DNS kayıtlarını otomatik olarak oluşturabilir ve daha sonra düzenleyebilirsiniz.

Alan adınız için dilediğiniz kadar A , CNAME, MX kaydı tanımlayabilirsiniz.

Whois Bilgilerimi gizleyebilir miyim?

Whois bilgileri varsayılan ayar olarak anonim erişime açık durumdadır.Dilerseniz ile alan adınız sorgulandığında kimlik bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Bu servis IHS Telekom tarafından ücretsiz sağlanmaktadır

Domain tescilini yenilemezsem ne olur?

Alan adınızın tescil süresinin bittiği tarihten sonra sırasıyla yenileme ve geri kurtarma periyoduna girer. Bu periyotlarda alan adınız için hiç yenileme/kurtarma yapmadığınız taktirde alan adı üzerindeki hakkınız düşer ve alan adınız 3. kişiler tarafından tescil edilebilir.

Alan adı uzantılarına göre yenileme ve geri kurtarma periyotları değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için 0850 333 5 447 no'lu çağrı merkezi ile irtibata geçebilirsiniz.

Alan adı transferi için ilave bir ücret ödeniyor mu?

Hayır transfer için ilave bir ücret tahsil edilmez, ancak transfer esnasında alan adı için ilave 1 yıl yenileme işlemi gerçekleşir yani alan adının tescil süresinin bitiş tarihi 1 yıl daha uzatılımış olur, dolayısı ile transfer işlemi esnasında 1 yıl yenileme bedeli tahsil edilir. Başka bir ücret tahsil edilmez.

com.tr info.tr gibi alan adlarımı nasıl IHS ye transfer edebilirim

IHS'ye transfer edeceğiniz .tr uzantılı domainler için mevcut tescil firmanızdan transfer şifresini edinmelisiniz. Transfer etmek istediğiniz .tr uzantılı alan adlarınızda varsa, transfer kilidi gibi engellemeleri kaldırmalısınız ve mutlaka alan adınızın durumu Active veya OK statüsünde olmalıdır. Ayrıca domain transfer işlemlerine açık olmalıdır. Bununla beraber .tr uzantılı alan adınızın tescil veya yenileme işleminden itibaren 60 gün boyunca transfer işlemine kapalı olacaktır. .tr uzantılı Alan adınızı bu koşulları sağlıyorsa transfer IHS'ye transfer edebilirsiniz.

Bu konuda yardım almak için lütfen 0850 333 5 447 yı arayınız.

Alan adımı transfer ettirdim ancak Tescil süresi uzamadı.


Bu problem Auto-renew grace period içindeki alan adları için yapılan transferlerden kaynaklanmaktadır

A- 1 Ocak 2008 de sonlanan bir alan adınızı 3 Ocak 2008 de yenilediniz (45 günlük "auto-renew grace period" içinde).

B- Eski tescil firmanız Alan adınız 1 Ocak 2009 a kadar uzattı.

C- Alan adınız için 4 Ocak 2008 de IHS ye Transfer işlemi başlattınız.

D- 10 Ocak 2008 de transfer işlemi gerçekleşti.

E- Bu noktada Eski Registrar Firma Sizin için operatörlere ödediği yenileme ücreti geri alır ve tescil sürenizi 1 Ocak 2008 tarihine geri döndürür.

F- Yeni Registrar Transfer esnasında Alan adınızı 1 Ocak 2009 a kadar uzatır.Bu tip bir durumda eski tescil firmanızdan MUTLAKA ücret iadesi talep ediniz.ASLA bir alan adının bitiş süresine 60 gün kala ve yenilendikten sonraki 60 gün içinde transfer işlemi başlatmayınız. Bu sayede benzer sorunlar yaşamazsınız.

İlgili açıklamaların oırijinal halini ICANN örnek yönerge sayfasında bulabilirsiniz

Auto-renew grace period Başlığında, Transfer paragrafında;

http://www.icann.org/tlds/agreements/biz/registry-agmt-appc-10-11may01.htm

Alıntı :

Transfer (other than ICANN-approved bulk transfer). If a domain is transferred under Part A of Exhibit B to the Registry-Registrar Agreement within the Auto-Renew Grace Period, the losing Registrar is credited with the Auto-Renew charge and the year added by the Auto-Renew operation is cancelled. The expiration date of the domain is extended by one year up to a total maximum of ten by virtue of the transfer and the gaining Registrar is charged for that additional year, even in cases where a full year is not added because of the 10-year maximum limitation.

Başka bir açıklama:

http://manage.resellerclub.com/kb/servlet/KBServlet/faq227.html

Sunrise dönemi nedir?

Bir alan adı halka arz edilmeden önce 2 evre vardır. İlk evre yani Sunrise dönemi sadece Marka ve Patent sahiplerine özeldir. Bu dönemde marka ve patent sahipleri tescil başvurularını takiben ilgili evrakları beyan ederler.

Sunrise evresinde fiyatlar operatörün belirlediği politika doğrultusunda normal fiyatların 5-10 katına kadar çıkabilmektedir.

Landrush dönemi nedir?Bir alan adı halka arz edilmeden önce 2 evre vardır. İlk evre Sunrise bir sonraki evre ise Landrush olarak adlandırılır. Landrush döneminde isteyen herkes istediği bir alan adı için başvurabilir. Ancak bütün başvurular Landrush sonuna kadar bekler, Landrush esnasında birden fazla başvuru yapılan alan adları arttırmaya girer ve en yüksek fiyat verende kalır.

Arttırmaya kalmayan alan adları doğrudan başvuran adına tescil edilir.