Sıkça Sorulan Sorular

Alan adı Tescili Nedir ?

Bir web sitenizin olabilmesi için öncelikle firmaniz.com şeklinde bir isim belirlemeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz bu ismi (Alan adı) kullanabilmeniz için alan adını kendi adınıza tescil ettirmeniz gerekmektedir. ALan adı tescil servisi bu hizmeti kapsamaktadır.

Alan adları satın alınamazlar, sadece belirli bir kullanım süresi için tescil edilebilirler (minimum 1 yıl). Alan adınızı tescil süresi bitiminde yenilemediğiniz taktirde alan adınızı bir başkası tescil edebilir.

Web sitenizi daha sonra oluşturmak istiyorsanız tescil ettirdiğiniz alan adı için daha sonra da hosting hizmeti satın alabilirsiniz.

Hosting Nedir?

Hosting (Barındırma) hizmeti bir web sitesi sahibi olabilmeniz için gerekli olan temel hizmetleri sunar. Genel olarak web sitenizi oluşturan dosyaların (html,php dosyaları, resimler, dökümanlar ...vb) yayınlanmasını, e-posta adreslerinizin barındırılması gibi ana hizmetleri kapsar.

Hangi alan adı uzantısını seçmeliyim.... com net org?

Dünyada kullanımı en yaygın olan alan adı (domain name) uzantıları sırası ile com net ve org olarak sıralanabilir. ancak tescil ettirmek istediğiniz alan adı için sadece .com uzantısı tescil ettirmeniz ileride markanı veya web siteniz için sakıncalı bir durum oluşturabilir. Bir başkası sizin tescil ettirmediğiniz isimleri tescil ettirip kullanabilir, bu kasıtlı bir durum olmasa dahi markanız açısından rahatsızlık verici olabilir.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse , sadece mehmetemlak.com adresini tescil ettirdiğinizde, bir başkası mehmetemlak.net, bir diğer kullanıcı ise mehmetemlak.info adreslerini tescil ettirebilir ve aktif olarak kullanabilir. Özellikle com net org ..vb gibi gTLD ler ilk gelen alır prensibi ile tescil edildiğinden. Bu alan adları üzerinde artık hiçbir hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır.

Dolayısı ile bir alan adı tescil ettirirken eğer müsait ise firmaniz.com firmaniz.net firmaniz.org firmaniz.info gibi yaygın kullanılan bütün uzantıları bir grup olarak birlikte tescil ettirmeniz tavsiye edilir.

".com" uzantısının müsait olmadığı durumlarda com.tr info.tr biz.tr gibi alternatifleri de birlikte tescil ettirebilirsiniz.

Hangi Hosting Paketini Almalıyım?

Eğer ilk defa web sitesi tasarlıyorsanız başlangıç için Nano hosting paketini tercih edebilirsiniz. Nano hosting paketlerinde HTML , Javascript, PHP, ASP ve .NET kullanılarak tasarlanmış web siteleri sorunsuz olarak çalışacaktır.

Daha sonra web siteniz için forum, blog ve diğer veritabanı uygulamaları gibi ihtiyaçlar söz konusu olursa paketinizi anında yükseltebilir, veritabanı desteği sunan Bireysel veya Kurumsal hosting ürünlerine geçiş yapabilirsiniz.

Hesap açılışları ne kadar sürüyor?

Alan adı tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve SSL sertifikalarının üretilmesi otomatik olarak anında gerçekleşmektedir. Diğer servislerin hizmet açılışı operatör onayı gerektirmektedir ve hafta içi mesai saatleri dahilinde 1 saat , hafta sonu 3 saat kadar sürebilmektedir.

Nasıl Destek Alacağım?

Satış sonrası teknik destek IHS Kontrol Panel , müşteri yönetim panelindeki. Online Destek Talep Sistemi (24/7) ve IHS Telekom Çağrı Merkezi (8/6) aracılığı ile sağlanmaktadır. Online Destek Talep Sistemi sayesinde operatörlerle olan yazışmalarınız takip edilerek hizmet kalitesi ölçeklendirilebilmektedir. Problemleriniz doğru teknisyenlere aktarılabilmekte ve sorunlarınıza kısa sürede çözüm üretilebilmektedir.


IHS Telekom Destek Sistemi 3 yapıdan oluşmaktadır

Görsel Destek Merkezi: IHS Destek Merkezi , Bir çok işlemin (web sitenizin yüklenmesi, eposta hesaplarının oluşturulması ve kurulması) flash videolar ile anlatıldığı bölüm.

Destek Talep Sistemi : IHS Destek Paneli , E-destek müşteri yönetim panelini kullanarak bütün ürünlerinizi yönetebilir , muhasebe , sipariş , fatura işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

IHS Çağrı Merkezi : 0 (850) 466 54 47. IHS Çağrı merkezini arayarak, 1. seviye operatörlerden destek alabilirsiniz.