Yönetilen Cloud Sunucu Detayları

Yönetilen VDS sunucular için kullanıcılara sunucu yönetimi tahsis edilmez. Sunucular IHS mühendisleri tarafından aşağıdaki standartlar kapsamında yönetilir.


1) Pro-aktif Sunucu Yönetimi:

Sunucunun IHS güvenlik standartlarına uygun bir biçimde yapılandırılmasını, Aylık periyotlarda işletim sistemi ve uygulama güvenlik denetimlerinin yapılmasını, işletim sistemi yama yönetimi ve güncellemelerini, Web Server, FTP Server, Mail Server, DNS Server, Firewall gibi sunucu ve ağ üzerinde çalışan her tür servis ve uygulamanın yapılandırılması, yönetilmesi, güncellenmesi ve ihbar edilen sorunların giderilmesi hizmetlerini kapsar. Paket güncellemeleri paket üretici tarafından sürüldüğü andan itibaren önem sırasına göre 4 saat, 24 saat ve 96 saat içinde gerçekleştirilir.

IHS hizmet kapsamında sunucunuzda talep ettiğiniz tüm işlemler (Sunucunun servis vermesine engel olmayacak*) IHS Sistem uzmanları tarafından gerçekleştirilecektir.

IHS yönetim hizmeti satin alan kullanıcıların sunucularında hizmet aktivasyonu öncesinde kontroller gerçekleştirerek olası problemleri inceler. Hizmet alımı öncesi sunucuda var olan problemler hizmet kapsamında değelerlendirilmez ve IHS sorumluluğuna alınmayacaktır.

Sunucusunda kontrol panel bulunan kullanıcılarımıza sadece kısıtlı işlem kullanıcısı verilebilir. Admin ve Root kullanıcı bilgileri verilmeyecektir.

Kontrol panele sahip olmayan kullanıcılara gereksinimleri durumunda FTP, PhpMyAdmin vb… yönetim arayüzleri sağlanabilir.


2) Gerçek zamanlı kernel (çekirdek) güncellemeleri (Linux sunucular için)

IHS kullandığı mevcut teknolojisi ile gerçek zamanlı olarak, linux sunucuların yeniden başlatılmadan kernel (çekirdek) güncellemelerini yapabilmektedir. Bu sayede iş sürekliliği korunarak zaman ve mesai tasarrufu sağlanmaktadır.


3) 24/7 Sunucu Gözetimi:

Proaktif sunucu yönetimi yapılan sunucular üzerindeki servislerin 7/24 izlenmesini ve SLA sınırları içinde hiçbir ihbar olmaksızın soruna müdahale edilmesi kapsar. Tespit edilen sorun Eskalasyon kapsamında gerektiğinde SMS ve Eposta aracılığı ile anında ilgililere ihbar edilir.


4) Felaket Kurtarma :

Sunucu imajlarının her gün düzenli olarak alınarak felaket engelleyici tedbirlerin tesis edilmesini ifade eder. Bu imajlar yalnızca işletim sistemi problemleri, siber saldırılar, disk ve dosya sistemi hatalarında kullanılabilir. Web sitesi, Mail yada diğer servis verilerinin silinmesi kaybedilmesi durumlarında kullanılamaz. Web sitesi, Veritabanı, Mail yada diğer servis verilerinin yedeklenmesi için IHS Yedekleme servisini almanız gerekmektedir.


5) 24/7 Pro-aktif Güvenlik :

Kritik güvenlik açıklarında üreticilerin ortalama yama sürümü 4 gün sürmektedir. Muftelif kaynaklarca elde edilmiş istihbaratlar doğrultusunda remote ve local exploit gibi 0 gün zaafiyetlerinde, üretici tarafından yama sürülene kadar, işletim sistemi seviyesinde risk azaltıcı tedbirlerin alınması. Ortalama müdahale süresi 1 saattir.


Servis Seviyeleri

1. 1. Derece önem arzeden Hayati arıza yada sorunlar, servislerin çalışmasını engelleyen arıza ve sorunları kapsar. 1. Derece önem arzeden Hayati arıza yada sorunlar için eğer Sunucu Gözetimi veya Proaktif Güvenlik servisi satın alınmamışsa ilk ihbar müşteri tarafından 7x24 telefon ile yapılmalıdır.

2. 1. Derece önem arzeden Hayati arıza yada sorunlar dışında kalan, sunucunun bir takım hayati olmayan modül, servis yada bileşenlerinin arızalanması, buna bağlı performans kayıplarının gözlenmesi gibi sorunları kapsar. 2. Derece önem arzeden arıza yada sorunlar için eğer Sunucu Gözetimi veya Proaktif Güvenlik servisi satın alınmamışsa ilk ihbar müşteri tarafından 7x24 telefon ile yapılmalıdır.

3. 3. Derece önem arzeden Düşük Kademe arıza yada sorunlar 1. ve 2. Derece önem arzeden hususlar dışında kalan diğer tüm arıza ve sorunları kapsar. 3. Derece önem arzeden arıza yada sorunlar için ilk ihbar müşteri tarafından 7x24 telefon ile yapılmalıdır.


Özellikler

Önem Derecesi Azami Yanıt Süresi
1. Derece önem arzeden Hayati arıza yada sorunlar 20 Dakika
2. Derece önem arzeden Orta Kademe arıza yada sorunlar 2 Saat
3. Derece önem arzeden Düşük Kademe arıza yada sorunlar 12 Saat

TABLO AArıza ihbarlarına Müdahale süreleri TABLO A da gösterilmiştir. IHS bu tabloda belirtilen süreler içinde arıza ve sorunlara müdahale edecektir. Arızaya müdahale edilme ve yanıt süresi, arızanın müşteri tarafından ihbar edilmesini takiben, problemin kaynağının anlaşılmasını ve çözüm stratejisinin geliştirilmesini kapsar. TABLO A da belirtilen süreler çözüm stratejisinin belirlenmesi ve müşterinin bilgilendirilmesi sürecini kapsar. Tespit edilen problemin çözüm süresi, problemin kaynağına ve mahiyetine göre değişiklik arz edebilir.

 

Özellikler

Önem Derecesi Azami Yanıt Süresi
1. Derece önem arzeden Hayati arıza yada sorunlar 2 - 24 Saat
2. Derece önem arzeden Orta Kademe arıza yada sorunlar 24 - 240 Saat
3. Derece önem arzeden Düşük Kademe arıza yada sorunlar 24 - 360 Saat

TABLO BTABLO B de problemlerin önem dereceleri ve çözüm süreleri belirtilmiştir. IHS burada belirtilen süreler dahilinde sistem üzerinde oluşan problemlere bir çözüm üretecektir.