Amazon Açık Kaynaklı Elasticsearch Kullanımını Başlatıyor

Amazon; ElasticSearch Servisini Başlattı

Amazon mega bulut kullanıcıları için açık kaynaklı ElasticSearch hizmetini başlattı. Amazon yeni NoSQL tabanlı büyük veri analizi ve sorgulama opsiyonu eklediği Amazon ElasticSearch Hizmeti’ni (Amazon ES) piyasaya sürdü. …

elasticsearch

Amazon mega bulut kullanıcıları için açık kaynaklı ElasticSearch hizmetini başlattı.

Amazon yeni NoSQL tabanlı büyük veri analizi ve sorgulama opsiyonu eklediği Amazon ElasticSearch Hizmeti’ni (Amazon ES) piyasaya sürdü.

Bu uygulama yapılandırılmamış veriyi yükleyebilmenizi, işleyebilmenizi ve analiz edebilmenizi sağlıyor.

Şirket AWS üzerindeki ElasticSearch’ün Amazon’un yönetim konsolu üzerinden Amazon kümelerine dağıtılabileceğini söylüyor. ElasticSearch Google’ın Bulut Platformu’nda kullanılmaya başlandı.

AWS

Amazon aylık 750 ücretsiz saat ve 10GB manyetik veya SSD destekli EBS bellek vaadiyle şirketin AWS Free Tier koşullarına uyan kullanıcılarını bu uygulamaya davet ediyor.

ElasticSearch belge yönelimli, tanımlanmak için bir şemaya ihtiyaç duymayan ve tam metin araması kullanan bir uygulama.

Java çerçevesi olarak oluşturulan ElasticSearch HTTP RESTful API’ları, yerel Java ve otomatik ağ yönlendirmesi için API’lar kullanıyor.

Uygulama 1997 yılında Hadoop yazarı Doug Cutting tarafından oluşturulan ve 2000 yılında açık kaynaklı hale getirilen güçlü dizinleme ve arama yazılımı Apache Lucene üzerine inşa edilmiş. Lucene, ElasticSearch’ün yanında Soir ticari arama sunucusu da dahil olmak üzere birçok projede kullanılmıştı.

ElasticSearch 2004 yılında Shay Banon tarafından ölçeklendirilebilir bir arama mimarisi oluşturmak amacıyla yazılmıştı.

Etiketler

Bir Cevap Yazın