Android'deki güvenlik açığı " Uzun Parolalar "

Android’deki güvenlik açığı “uzun parolalar” ile girişe izin veriyor

Mobil cihazların kilit ekranları bir çok güvenlik açığı da beraberinde getiriyor. Şimdiye kadar hem iOS hem de Android’de bir çok açık bulundu ve çözüldü. Ancak Android’deki açıklar son …

android-security-2

Mobil cihazların kilit ekranları bir çok güvenlik açığı da beraberinde getiriyor. Şimdiye kadar hem iOS hem de Android’de bir çok açık bulundu ve çözüldü. Ancak Android’deki açıklar son dönemde biraz daha fazla öne çıkıyor.

Haziran ayı sonunda keşfedilen ve Ağustos ayında yaması çıkan bir açık sayesinde, çok uzun bir parola kullanarak Android bir cihazın şifresini kırmak ve cihazın içerisindekilere erişmek mümkün.

android-security-1

Android Lollipop sürümünü de etkileyen bu açık, oluşturulan çok uzun bir şifre yardımıyla kamera uygulamasının, ve dolayısıyla da giriş ekranının çökmesine sebep oluyor ve cihaza erişimi serbest bırakıyor.

Her ne kadar bu açık için bir güncelleme çıkmış olsa da, bazı donanım üreticileri yamaları yayınlamakta geç kalabiliyor ve cihaz sahiplerinin güvenliklerini riske atabiliyorlar. Bu tip bir saldırıyla karşılaşma ihtimaliniz düşük olsa da, yine de can sıkıcı ve endişe verici Android güvenlik açıklarına bir yenisi daha eklenmiş oldu…

Etiketler

Bir Cevap Yazın