Android'de Stagefright güvenlik açığı 1 milyar cihazı etkiliyor

Android’de Stagefright güvenlik açığı 1 milyar cihazı etkiliyor

Geçtiğimiz Temmuz ayında bulunan ilk açığın ardından, önceki gün başka bir açık daha bulundu. Android’in 5.0 sürümünde de bulunan Stagefright adlı medya çalma kütüphanesindeki bu açık 1 milyardan …

stagefright-bug

Geçtiğimiz Temmuz ayında bulunan ilk açığın ardından, önceki gün başka bir açık daha bulundu. Android’in 5.0 sürümünde de bulunan Stagefright adlı medya çalma kütüphanesindeki bu açık 1 milyardan fazla cihazı, yani aslında aktif olarak kullanılan neredeyse tüm Android cihazları etkiliyor.

Google ortaya çıkan ilk açığı kapatmasına ve güncellemeyi operatörler ve cihaz üreticileriyle paylaşmasına rağmen hala bu konuda gereken yamalar açık olarak yayınlanmış değil. 10 Eylül’de yayınlanan ilk güncelleme Nexus kullanıcılarına bile 5 Ekim’de yayınlanacak.

Bu açık üzerinden sisteme sızıldığında cihazın tüm kontrolü ele geçirilebiliyor. Kişisel bilgiler, saklanan fotoğraflar, dosyalar, e-postalar, SMS’lere erişilebiliyor, hatta fotoğraf çekebilme veya ortam sesini kaydetme yetkisi bile kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor. 

Etiketler

Bir Cevap Yazın