CMS vs Framework - Hangisi Daha İyi? - IHS Blog

CMS vs Framework – Hangisi Daha İyi?

Bir web sitesi oluşturmak için tercih edebileceğiniz birkaç farklı yöntem var. En gelişmiş ya da en popüler yöntemi seçmek, her zaman en iyi yol değildir. Önemli olan; elde …

cms-ve-framework-kiyaslamasi

Bir web sitesi oluşturmak için tercih edebileceğiniz birkaç farklı yöntem var. En gelişmiş ya da en popüler yöntemi seçmek, her zaman en iyi yol değildir. Önemli olan; elde edeceğiniz sonuçtur. Bütün hatlarıyla tüm isteklerinize cevap veren bir web sitesine sahip olmak önceliğiniz olmalıdır. Fakat web sitenizi hangi amaçla kullanmak istediğinize bağlı olarak çeşitli seçenekler karşınıza çıkabilir. Bu konuda size yardımcı olmak için WordPress gibi bir CMS’i mi yoksa herhangi bir Framework’ü mü tercih etmeniz gerektiğini derledik.

Her 2 seçeneğin de nasıl kurulduklarını ve kurulduktan sonraki işleyişlerini açıklayacağız. Kıyaslamaları yaparken de aşağıdaki 5 metrikten yardım alacağız:

 • Esneklik ve kontrol seviyesi
 • Kullanım kolaylığı
 • Harcanan çaba ve zaman
 • Bütçe
 • Güvenlik

Haydi başlayalım:

İşlevsellik

 • Frameworkler

Back-end’i ve front-end’i oluşturmanız için size yardımcı olan 2 çeşit framework vardır. Back-end için Ruby on Rails, front-end için de Bootstrap örnek gösterilebilir. Ayrıca front-end için kullanılan frameworkler de genellikle CSS Framework’ü olarak adlandırılır.

Bir framework; geliştiricilerin ve tasarımcıların spesifik bir web sitesi oluşturmaları konusunda yardımcı olan bir standart kod kitaplığıdır. Frameworkler ile web sitenizi oluşturmanız, belirli bir geliştirme yapısını kullanmanız anlamına geliyor. Yani aklınızdaki şeyi oluşturmak için belirli bir yapının üzerinde çalışmalar yaparsınız. Teknik olarak frameworkler, sıfırdan kod yazmak zorunda olmanızı engelliyor.

 • CMS platformları

CMS platformları, frameworklerin üzerine inşa edilmiş olan uygulamalardır. Böylelikle insanlar web sitelerini görsel olarak kolaylıkla oluşturabilir. Bir web sitesi oluşturmak framework ya da CMS kullanmıyorsanız çok fazla kod bilgisi gerektirir. Fakat CMS kullanmayı tercih ederseniz, back-end işlemlerini tamamen hazır bir şekilde elde edebilirsiniz. Ancak böyle bir durumda front-end çalışmalarınızı sadece back-end’in izin verdiği ölçüde yürütebilirsiniz.  Bazı geliştiriciler bu durumda kendisini sınırlandırılmış hissedebilir.

CMS ve Framework Kıyası

 1. Esneklik / Kontrol Seviyesi

WordPress, web sitenizi tasarlamanız konusunda size çeşitli yollar sunar ve işinizi de oldukça kolaylaştırarak harika işler yapar. WordPress özellikle; temaları, builder’ları ve eklentileri ile oldukça ön plana çıkıyor. WordPress’in sunduğu muhteşem işlevsellik ile harika web siteleri tasarlayabilirsiniz. WordPress sadece basit web siteleri oluşturmakla yetinmez. WordPress’in eklentilerini ve temalarını kullanarak mükemmel web siteleri oluşturabilir ve oldukça kaliteli kullanıcı deneyimleri yaratabilirsiniz.

CMS’ler ile harika web siteleri oluşturmanız mümkündür. Fakat frameworkler bu konuda daha gelişmiştir. Frameworkler bu konuda sınırsızdır. Web sitenizin ihtiyaçlarına göre aklınızdan geçen her şeyi yapabilirsiniz. Fakat biraz zaman, kaynak ve bol miktarda teknik bilgiye ihtiyacınız olacak.

Kazanan: Framework

 1. Kullanım Kolaylığı

İkinci metriğimiz kullanım kolaylığı. Bir framework ile CMS’i bu konuda kıyasladığımız zaman kazanan her zaman CMS olur. Çünkü işin çoğunu CMS’ler yapar. Hem veri katmanıyla hem de back-end ile ilgilenirler. Size sadece front-end üzerine düşünmek kalır. Hatta birçok durumda CMS ile web sitesi kurmak hiç kod yazma işlemi gerektirmez.

WordPress sayesinde sadece sürükleyip bırakma yöntemleriyle eksiksiz bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Frameworkler ile her şeyi sıfırdan yapacak değilsiniz. İşleri büyük ölçüde kolaylaştırıyorlar fakat kodlarla çok içli dışlı değişseniz sizin için büyük risk doğurur.

Kazanan: CMS

 1. Harcanan Çaba ve Zaman

CMS’lerin yerine frameworkleri kullanmak çok daha fazla zaman harcamanıza neden olur. Fakat yine de sıfırdan bir web sitesi oluşturmaktan kolaydır. Bu konuda tartışmasız galip olan CMS’ler çok daha az çaba ve zaman gerektirir. Eğer ekstra istekleriniz varsa birçok modifikasyon yapmak yerine kullanabileceğiniz bir sürü tema, builder ve eklenti ile iş yükünüzü en aza indirebilirsiniz. Bu durumda bile yine framework’e göre çok daha az çaba ve zaman kaybı olur.

İki durum da sıfırdan bir web sitesi oluşturmaktan daha çekicidir. Ancak frameworkler ile bir web sitesi oluşturmak gerektirdiği kodlama bilgisi nedeniyle daha zordur ve daha fazla zaman gerektirir.

Kazanan: CMS

 1. Bütçe

Bütçeniz hangi seçeneğe yöneleceğiniz konusunda kuşkusuz oldukça önemli rol oynar. Bütçe ve zaman birbirine bağlı değişkenlerdir. Kaliteli bir geliştirici, bir web sitesi oluşturmak için genellikle saat başına 50-150 $ gibi bir ücret talep eder. CMS platformlarından bir tanesini kullanmayı tercih eden web tasarımcıları ise saatlik 20-75 $ gibi bir talepte bulunur. Frameworkleri kullandığınız zaman işlemlerin çok daha uzun zaman gerektireceğini düşünürsek arada ciddi bir fark olacağını söyleyebiliriz.

Yani daha özelleştirilmiş bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız maliyetler artacaktır. Bu yüzden kendi web sitenizi oluştururken bir CMS’i ve builder araçlarını kullanmayı tercih etmeniz daha mantıklı olabilir.

Kazanan: CMS

 1. Güvenlik

Özellikle CMS platformları ve açık kaynak kodlu frameworkler dünyaya açık oldukları için hackerlar için potansiyel saldırı noktalarıdır. Neyse ki bu konuda kullanabileceğiniz çeşitli eklentiler ile web sitenizi güvenlik tehditlerine karşı çok daha güçlü hale getirebilirsiniz. 2 seçenek için de güvenlik riskleri var fakat alacağınız güvenlik önlemleriyle riskleri en aza indirebilirsiniz. WordPress web sitenizi nasıl koruyacağınıza dair bilgiler için buradan ilgili haberimize ulaşabilirsiniz.

Kazanan: Framework

Sonuç

Haberimizde web sitenizi oluştururken CMS’leri mi yoksa Frameworkleri mi kullanmanız gerektiğini tartıştık. Her 2 seçeneğin de nasıl çalıştığını açıkladık ve bunu yaparken hangi metriklerin kıyaslama noktasında daha önemli olduğunu dikkate aldık. Bu metriklerin hangilerinin sizin için daha önemli olduğuna göre tercih etmeniz gereken platform değişebilir. Fakat genel kanıya göre CMS’ler bu kıyaslamanın galibi.

Hangi CMS’in daha iyi ve sizin için daha uygun olduğunu öğrenebilmek için Joomla vs. WordPress haberimizi ve Drupal vs. WordPress haberimizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Bir Cevap Yazın