IHS Blog

Java Hakkında 10 İlginç Bilgi

java-bilgisi

Java uzun zamandır kullanılan ve hala birçok iyi özelliğinden ötürü hala popüler olan bir programlama dili. Java’nın sağlamlığına kefil olacak programcı sayısı da hiç azımsanamayacak düzeyde. Milyonlarca yazılım geliştiricisi hala sıkıştığı anda ilk olarak Java’ya başvuruyor. Java kendine özgü taşınabilirliği ve tüm donanımlarda veya işletim sistemlerinde aynı şekilde çalışabilme özelliği yüzünden bilişim teknolojisinin önemli güçlerinden biri sayılıyor.

Java güvenli, basit ve sağlam bir dil. Bu üç iyi özelliğinin yanı sıra, Java’yla ilgili muhtemelen bilmediğiniz diğer bazı ilginç bilgiler ise şunlar.

Java’nın adı başta Oak’tu

Java’nın ismi ilk başta Oak olarak düşünülmüştü. Rivayete göre bu geliştirici James Gosling’in evinin penceresinin önündeki büyük bir meşe ağacının adıymış. İsim daha sonra Sun avukatlarının Oak adında kayıtlı başka bir bilgisayar şirketi olduğunu fark etmelerinin üzerine Sun’ın pazarlama bölümü tarafından Java olarak değiştirilmiş.

Diğer bir rivayete göre Gosling ve programlama ekibi bir gün isim bulmak üzere bir kafede toplanmış ve Java isminde karar kılmış. Bu doğru olabilir çünkü sınıf dosyalarının içindeki “0xCafeBabe” sihirli sayısının ismi ekibin kahve içmek için gittiği kafeden geliyor.

Java kazara bulundu

James Gosling 1992’de Sun Labs’te çalışıyormuş. Gosling ve ekibi bir set üstü kutusu yapıyormuş. İşe C++’ı temizlemekle başlamışlar ve bu esnada yeni bir dil ve program keşfetmişler. Java veya eski adıyla Oak bu şekilde bulunmuş.

Bu dili öğrenmenin maddi karşılığı büyük

Java geliştiricilerinin ortalama kazancı 83.975$ Evet, Java geliştiricileri çok para kazanıyor. Dünyada yaklaşık 9 milyon Java geliştiricisi bulunmakta.

Java C’den sonra en popüler ikinci dil

Her ne kadar çoğu kişi geliştiriciler arasındaki en popüler dil olduğunu iddia etse de, Java aslında C’den sonraki en popüler ikinci dil. Java programlama dilleri popülaritesi takip sitesi tiobe.com’un listesinde iki numarada yer alıyor.

JUnit Testing Framework

JUnit Testing Framework şu an en fazla kullanılan Java teknolojisi. Bu teknolojinin sağlamlığı Java geliştiricilerinin %70’inin JUnit Testing Framework kullanmasından da anlaşılabilir.

Java şirketlerin vazgeçilmezi

Şirketlerin %95’i programlama için Java kullanıyor. Bu C ve diğer dillerin toplamından fazla bir oran.

Java’nın nn son sürümü

Java’nın en son büyük sürümü Platform Standard Edition 8. Bu sürümün özellikleri arasında azaltılmış demirbaş kodlar, geliştirilmiş koleksiyonlar ve ek açıklamalar vasıtasıyla geliştirici verimliliğinin ve uygulama performansının arttırılması bulunmakta.  

The Duke

Java’nın maskotu ‘The Duke’ Joe Parlang tarafından hazırlanmış. Parlang ünlü Hollywood filmi Shrek’te çalışan tasarımcılardan biri.

Java ve Android

Java şu an 1 milyarın üzerinde akıllı telefonda çalışıyor çünkü Google’ın Android işletim sistemi Java API’larını kullanıyor.

Son, Java’da gerçekten son anlamına gelmiyor

Son kelimesinin Java’da dört farklı anlamı var.

1) son sınıf – Bu sınıf genişletilemez

2) son yöntem – Bu yöntem geçersiz kılınamaz

3) son alan – Bu alan sabittir

4) son değişken – Bu değişkenin değeri bir kez atandıktan sonra değiştirilemez

Java’yla ilgili diğer bazı bilgiler

Java vs Google

Oracle şu an Java’nın Android işletim sistemlerinde kullanılması konusunda Google’la mahkemelik. Eğer dava Oracle lehinde sonuçlanırsa Oracle yaklaşık 8.8 milyar dolar kazanacak. Federal mahkemenin geçenlerde Oracle lehine karar vermesinden ve Google’a temyiz için yerel mahkemeye başvurmasını söylemesinden sonra ikinci bir duruşma olacak.

Java öğrenmek için okunması gereken kitaplar

Takip edilmesi gereken siteler

Java’da 3=12

Java’da System.out.println(1+2+” = “+1+2) çıktısında 3=12

Neden? Çünkü Java System.out ifadesinde bir stringe rastlarsa her şeye string muamelesi yapıyor.

Exit mobile version