WordPress Trafiğinizin Azalmasının 4 Sebebi - IHS Blog

WordPress Trafiğinizin Azalmasının 4 Sebebi

Bir web sitesi yönetiyorsanız karşılaşabileceğiniz en kötü durumlardan bir tanesi trafik kayıplarıdır. Web sitelerinin çoğu, iyi bir trafik akışına sahip olmak için çok fazla emek harcıyor. Bu yüzden …

wordpress-trafiginizin-azalmasinin-4-sebebi

Bir web sitesi yönetiyorsanız karşılaşabileceğiniz en kötü durumlardan bir tanesi trafik kayıplarıdır. Web sitelerinin çoğu, iyi bir trafik akışına sahip olmak için çok fazla emek harcıyor. Bu yüzden trafik kayıpları genellikle paniğe yol açıyor.

Trafiğiniz aniden düştüyse bunun birçok nedeni olabilir. Bu haberimizde, ilgili trafik düşüşlerinin potansiyel en büyük 4 nedeninden söz edeceğiz ve bunların önüne nasıl geçebileceğinizden bahsedeceğiz. İşte potansiyel 4 sebep:

 1. Web Siteniz Yavaşlamış Olabilir

Web site hızları hakkında dikkatli olmanız gerektiğini daha önce birçok haberimizde söyledik. Bu konudaki uyarılarımızın bu kadar sık olmasının nedeni site hızlarının site başarısını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi olmasıdır. Yüklenme sürelerinin artması trafiğinizde beklenmedik düşüşlere neden olabilir.

En net tabirle, insanlar yavaş web sitelerinden nefret ediyorlar. Kullanıcıların çoğu bu konuda sabır göstermeyi tercih etmez ve sitenizden hemen ayrılmayı düşünür. Hatta bir daha geri dönmemeyi bile düşünürler. Bu da dönüşüm oranlarınızı azaltacaktır.

Sitenizin yüklenme sürelerini etkileyebilecek birçok faktör var. Bu süreler trafiğinizde olumsuz etkiler bırakıyorsa gerekli tespitleri yapmak için son yaptığınız değişikliklere odaklanmanız gerekiyor. Tespit aşamalarından sonra genellikle şu sonuçlara varılır:

 • Son zamanlarda eklenti ya da eklentiler yüklemek. Eklentiler bazı durumlarda site performansınızı olumsuz etkileyebilir.
 • Yeni bir temaya geçmek ya da sitenizin tasarımını baştan yapmak. Özellikle iyi optimize edilmemiş temalar yüklenme sürelerini artırabilir.
 • Hosting sağlayıcınız ile ilgili sorunlar. IHS gibi güvenilir bir kaynaktan hizmet almıyorsanız bazı teknik sorunlar yaşayabilirsiniz.

İlk olarak web sitenizin yüklenme sürelerini ölçmelisiniz. Sonuçlar iyi görünmüyorsa ilgili düzeltmeleri yaparak performans sorununuzu çözmelisiniz. Site hızları ve bu konudaki öneriler hakkında daha fazla bilgi almak için buradan ilgili haberimizi görebilirsiniz.

 1. Web Sitenizi Yeniden Tasarlamış Olabilirsiniz

wordpress-trafiginin-azalma-sebepleri

Sıfırdan bir tasarım yaptığınız zaman dilediğiniz kaliteli görüntüye sahip olabilirsiniz fakat eklediğiniz yenilikler site performansınızı etkileyebilir. Web sitenizde yakın zamanda bazı değişiklikler yaptıysanız ve trafik azalmaları yaşıyorsanız bunun genellikle 2 sebebi vardır:

 • Yeni tasarımlar web sitenizi yavaşlatmıştır.
 • Kullanıcılar tasarımınızı beğenmemiştir ve başka web sitesini kullanmayı tercih etmiştir.

2 sebepten hangisinin neden olduğunu öğrenmek basittir. Web sitenizin performansını test ederek performans sorunu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Fakat performansınız iyi görünüyorsa kullanıcılarınızın yeni tasarımınızı beğenmemiş olmaları muhtemel.

Tasarım söz konusu ise sayfalarınızı olabildiğince kullanıcı dostu yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu, gezinme işlemlerini kolaylaştıracaktır. Tasarımınız gezinmeyi zorlaştırıyorsa bazı şeyleri düzeltmeniz gerekmektedir.

 1. Dahili Linkleriniz Bozulmuş Olabilir (Internal Link)

Özellikle bir hosting sağlayıcıdan diğerine taşındığınız zaman bazı dahili linkleriniz çalışmayı durdurabilir. Taşıma işleminden sonra aynı domain adını kullanıyorsanız ve bu domain adını yeni sunucunuza yönlendirdiyseniz dahili linklerinizi güncellemenize gerek kalmamalıdır. Fakat bazı teknik sebeplerden dolayı çalışmamaları mümkündür. Böyle durumlarda ziyaretçiler web sitenizi buluyor olsa da gezinme işlemlerini yapamaz.

Bu sorunun genellikle 2 olası sebebi vardır:

 • WordPress önbellek sorunları.
 • WordPress .htaccess dosyası sorunları.

Eğer web sitenizde taşımadan önce bir önbellek eklentisi kullandıysanız bu eklentiyi temizlemelisiniz. Hangi eklentiyi kullandığınıza göre bu işlemler değişebilir ama tüm WordPress eklentilerinde bu temizleme işlemi genellikle oldukça basittir. Önbelleği eklentiden temizledikten sonra dahili linklerinizi tekrardan kontrol edin. Linkleriniz çalışıyorsa sitenizin trafiği yavaş yavaş düzelecektir.

Fakat sorun devam ediyorsa .htaccess dosyanızı kontrol etmeniz gerekecektir. Bunun için de FTP ile WordPress root klasörünüzü (genellikle public_html’dir) kontrol etmelisiniz. Bu klasörde bir .htaccess dosyası göremiyorsanız bir tane oluşturmanız gerekir. Bunun için de dizine sağ tıklayıp Yeni Dosya Oluştur seçeneğine tıklamalısınız. Yeni dosyanıza noktası da dahil olmak üzere “.htaccess” ismini verin. Ardından tekrar sağ tıklayarak Görüntüle / Düzenle seçeneğine tıklayın. Bu seçenek, dosyanızı üzerinde değişiklik yapmanıza izin vermek için bir metin belgesi şekilde açmanıza olanak tanır. Boş dosyaya aşağıdaki WordPress varsayılan .htaccess ayarlarını ekleyin:

# BEGIN WordPress
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress

Dosyayı artık kaydedebilirsiniz. Bu ayardan sonra trafiğiniz yavaş yavaş eski haline dönecektir. Sabırlı olmayı deneyin, panik yapmayın!

 1. Birincil Anahtar Kelimeleriniz Etkisini Kaybetmiş Olabilir

SEO ile az çok ilginiz varsa muhtemelen her gönderiniz için özenle anahtar kelimeler seçmişsinizdir. Sorun şu ki en iyi anahtar kelimeler bile etkinliğini kaybedebilir.

Örneğin; şu anda “2018’in En İyi Temaları” adında bir makale ve anahtar kelime oluşturabilirsiniz. Fakat 2019 yılında bu konuyla ilgili trafiği el sallamanız gerekecek.

Anahtar kelimelerle ilgili trafik kayıpları genellikle aniden olmaz. Daha aşamalı bir süreçten söz ediyoruz. Fakat anahtar kelimelerinizin çekiciliğini kaybetmesi arama motorlarındaki konumlarınızı da kaybetmenize neden olabilir. Ayrıca çoğu web sitesi gerektiği kadar içerik yaratmayarak ve anahtar kelime hedeflerini güncellemeyerek trafiğinin azalmasına destek sağlamaktadır.

Anahtar kelimesi araştırmaları yaparken içeriğinizi görmek isteyecek kullanıcıların hangi soruları arama motorlarına soracaklarını düşünmelisiniz. Anahtar kelime araştırmalarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için buradan ilgili haberimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç

Web sitenize gelen trafik değişebilir ve dalgalanmalar söz konusu olabilir. Fakat bu dalgalanmalar aniden ve sert bir şekilde beliriyorsa web siteniz ile ilgili bir sorun var demektir.

Deneyimlerimiz, web sitenizdeki trafiğinizin düşmesine neden olabilecek en yaygın 4 sebebi şöyle sıralıyor:

 • Web siteniz yavaşlamış olabilir.
 • Web sitenizi yeniden tasarlamış olabilirsiniz.
 • Dahili linkleriniz bozulmuş olabilir.
 • Anahtar kelimeleriniz popülerliğini kaybetmiş olabilir.

IHS olarak WordPress için özel optimize edilmiş WordPress Hosting paketlerimiz sayesinde sunucu bazlı sorunlarınızı minimuna indirin! Hemen WordPress hosting paketi almak için tıklayın.

Etiketler

Bir Cevap Yazın