İHS Telekom'a Üye Olan Herkese 150 ihspara Hediye! Detaylar

LiteSpeed Nedir?

Hosting veya sunucularda kullanılan ve yüksek trafiğe sahip web sitelerinin performaslı çalışabilmesi için geliştirilmiş, günümüzde en çok tercih edilen bir sunucu yazılımıdır. Bu makalede LiteSpeed’i detaylı olarak inceleyeceğiz.

LiteSpeed Web Sunucusu

LiteSpeed Web Sunucusu, LiteSpeed teknolojileri tarafından geliştirilmiş önde gelen, yüksek performanslı ve yüksek ölçeklenebilme özelliğine sahip web sunucusudur. Bu nedenle, LiteSpeed Web Sunucusu kullanarak mevcut web hosting platformunuzdaki önemli sıkıntıları çözebilirsiniz.

Kapsamlı özellikleri ve kullanımı kolay web yönetim paneli sunan LiteSpeed Web Sunucusu, etkili bir hosting altyapısı kurarken yaşanabilecek zorlukları aşmanıza yardımcı olacaktır.

 

LiteSpeed Web Sunucusu Sürümleri

LiteSpeed web sunucusunun üç sürümü mevcuttur. Bu sürümleri aşağıda sizin için listeledik:

  1. OpenLiteSpeed Sürümü – Bu sürüm genellikle büyük ve yüksek trafik alan web siteleri için kullanılır. Ancak, bu sürüm herhangi bir hosting kontrol paneliyle uyumlu değildir. Açık kaynaklı bir sürümdür ve kişisel ve ticari kullanımlar için ücretsizdir.
  2. Standart Sürüm – Bu sürüm genellikle küçük ve düşük trafiğe sahip web siteleri için kullanılır ve ayrıca WHM / cPanel & DirectAdmin gibi hosting kontrol panelleriyle de uyumludur. Bu sürüm de ücretsizdir ve kişisel veya ticari amaçlar için kullanılabilir.
  3. Kurumsal Sürüm – Bu sürüm ise büyük ve yüksek trafikli web siteleri için yaygın olarak kullanılmaktadır ve birden çok hosting kontrol paneliyle uyumludur. Kurumsal sürümü genellikle mükemmel bir hosting hizmetini değerli müşterilerine sunmak isteyen önde gelen hosting firmaları kullanmaktadır. Kurumsal sürüm, en yüksek seviyede stabilliğe sahiptir ve cPanel tarafından desteklenir. Ayrıca DirectAdmin kontrol paneline de entegre olabilir.

 

LiteSpeed Web Sunucusu Özellikleri

LiteSpeed Web Sunucusu, ham hız (raw speed) ve ölçeklenebilirlik açısından üstün performansa sahiptir. PHP’nin performansını ve güvenliğini kolayca arttırdığı için, WordPress, Joomla ve Drupal altyapılı web sitelerine hizmet vermek için ideal bir hosting platformudur.

Apache Uyumluluğu

LiteSpeed yaygın olarak kullanılan Apache web sunucusu ve onun mod_rewrite, .htaccess ve mod_security gibi özellikleri ile uyumludur. LiteSpeed Web Sunucusu, Apache yapılandırma dosyalarını dahi yükleyebilerek, direkt Apache yerine çalışabilir. Ayrıca cPanel, Plesk ve DirectAdmin gibi önde gelen hosting kontrol panelleriyle de uyumludur.

Performans ve Ölçeklenebilirlik

LiteSpeed Web Sunucusu, özgün ve olay odaklı yapısı ile web hosting platformlarının performansını ve ölçeklenebilirliğini artırır. Belleğin ve CPU’nun minimum kullanımı ile binlerce istemciye aynı anda hizmet verme kapasitesine sahiptir. LiteSpeed Web Sunucusunun benzersiz geliştirilmiş ve optimize edilmiş kodu, PHP performansını artırır ve statik web sitelerine Apache’den daha hızlı hizmet verir. Trafikte ani artışları yönetmeye ve herhangi bir DDOS saldırısı azaltma donanımı olmadan DDOS saldırılarına karşı hazırlıklı olmaya yardımcı olur.

Güvenlik

LitSpeed Web Sunucusu Apache’nin mod_security özelliğiyle uyumludur ve yerleşik olarak DDoS saldırılarına karşı koruma özelliğine sahiptir. IP başına bağlantı sayısı ve bant genişliği daraltma gibi kişiselleştirilebilir özelliklerle, çok fazla bağlantı veya istekte bulunan veya çok fazla bant genişliği isteyen IP’ler engellenir, saldırılar sunucunuzu aşamaz ve durdurulur.