İHS Telekom'a Üye Olan Herkese 150 ihspara Hediye! Detaylar

Web Sitemdeki İletişim Formunu Nasıl Çalıştırabilirim?

İletişim formunun çalışmamasının başlıca sebepleri aşağıdaki gibi olabilir;

İletişim formunda kullanılan yazılım dili hatalı yapılandırılmış olabilir, hiç kurulum yapılmamış olabilir, yazılımsal farklı problemler olabilir, İletişim formu doğrulanmamış bir şekilde eposta gönderimi yapıyor olabilir veya yani PHP’nin son yıllarda artık kullanılmayan mail() fonksiyonu ile gönderim yapılıyor olabilir.

Bu problemi çözmek için iletişim formundan yapılan eposta gönderimlerinin SMTP protokolü ile doğrulanarak gerçekleştirilmesi gerekmekte ve bunu için web sitenizde bu yönde düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki dosya ve yöntemleri kullanarak iletişim formu problemlerini çözebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantı üzerinden örnek SMTP iletişim formunu indirerek sitenize entegre edebilirsiniz.

https://ihs.li/php-smtp-mailer

Bu dosyayı indirdikten sonra iletisim.php dosyasında bulunan aşağıdaki satırları kendinize göre düzenledikten sonra sitenize rahatlıkla entegre edebilir ve problemi çözebilirsiniz.

define('SMTP_HOST', 'mail.alanadi.com');
define('SMTP_PORT', 587);
define('SMTP_USERNAME', "eposta adresiniz");
define('SMTP_PASSWORD', "epostanızın şifresi");
define('SMTP_TLS', false);
define('ALICI_ADRESI',"lütfen alıcı adresi buraya belirtin");

SMTP_HOST alanına smtp sunucu adresinizi belirtmeniz gerekmektedir. İHS Telekom hosting sunucuları için bu adres mail.alanadınız.com şeklindedir daha somut bir örnek vermek gerekirse ihs.com.tr adresi için mail.ihs.com.tr şeklindedir. Bu alanı kendi web adresinize göre düzenlemeniz gerekmektedir.

SMTP_PORT bu alanın İHS Telekom hosting sunucuları için 587 olarak kalması gerekmektedir. Ancak Gmail, Hotmail, Yandex gibi eposta servis sağlayıcıları için farklı bir port belirtmeniz gerekebilir.

SMTP_TLS alanı İHS Telekom hosting sunucuları için false değerine sahiptir. Ancak Gmail, Hotmail, Yandex gibi servisler için bu değer true olarak değiştirilebilir.

ALICI_ADRESI alanına epostanızın gönderileceği alıcı adresi belirtmeniz gerekmektedir.

SMTP_USERNAME ve SMTP_PASSWORD alanlarına ise eposta adresi ve şifrenizi belirtmeniz gerekmektedir.

WordPress İçin Çözüm

WordPress websitelerinde iletişim formu sorunlarını çözmek için aşağıdaki Post SMTP Mailer/Email Log eklentisini kullanabilirsiniz.

Eklenti sayfasına Post SMTP Mailer/Email Log adresinden ulaşabilir, indirip kurabilirsiniz.