İndirim Çok NET! 😍 .NET alan adı tescili 4,95$ Detaylar İçin Tıklayınız

SMTP Nedir?

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) TCP / IP protokolü kullanan  bir protokoldür ve e-posta gönderme ve almada kullanılır. Ancak, alıcı uçtaki mesajları kuyruğa almadaki limitli kapasitesi nedeniyle, genellikle diğer iki protokolden biriyle kullanılır, bu iki protokol POP3 (Post Office Protocol) veya IMAP (Internet Message Access Protocol)’tir, ve kullanıcının iletilerini bir sunucu posta kutusuna kaydetmelerine ve bunları düzenli olarak sunucudan indirmelerine olanak tanır. Başka bir deyişle, kullanıcılar genellikle e-posta göndermek için SMTP ve e-posta almak için POP3 veya IMAP protokollerini kullanan bir aracı program kullanır.

SMTP Nasıl Çalışır?

SMTP, client server modeli kullanarak üç adımlı bir süreçte çalışır. İlk olarak, bir e-posta sunucusu, e-posta istemcisinden bir mesaj göndermek için SMTP kullanır. Outlook veya Gmail, bir e-posta sunucusuna örnek olabilir.İkinci olarak, e-posta sunucusu, e-postayı alıcı sunucuya göndermek için SMTP’yi geçiş hizmeti olarak kullanır. Üçüncü olarak, alıcı sunucu gelen postayı, IMAP aracılığıyla indirmek ve alıcının gelen kutusuna yerleştirmek için bir e-posta istemcisi kullanır.

SMTP ve IMAP Arasındaki Farklar

Bir SMTP sunucusunda barındırılan SMTP, bir posta istemcisinden mesaj göndermek veya mesajı iletmek için kullanılır, ancak mesaj alamaz.

Öte yandan IMAP, e-posta mesajlarını yönetme ve alma ile ilgilenen bir e-posta protokolüdür. IMAP bir e-postayı sunucuda tutar ve daha sonra birkaç cihaz arasında senkronize eder. IMAP e-postaları almakta kullanılır, göndermek için değil.

Birlikte kullanıldığında, SMTP ve IMAP e-posta mesajlarını alır ve iletir.

SMTP ve HTTP API’ları

SMTP 1982’den beri kullanılmaktadır ve yaklaşık kırk yıl geçmiş olsa bile bir e-posta iletisi göndermek için en yaygın kullanılan e-posta protokolü olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, bulut tabanlı HTTP API‘lerini e-posta göndermek ve almak için kullanma eğilimi de ortaya çıkmıştır.

HTTP API’leri iki avantaj sunar: E-posta istemcisi ile sunucu arasındaki iletişim (örneğin, mobil uygulamalar kullanılırken), SMTP’den daha hızlıdır çünkü HTTP API’ları, gönderenin ve alıcının kimliğini doğrulamak için daha az ileri-geri komut gerektirir. Ayrıca, API’ler SMTP kullanıldığında mevcut olmayan işlevleri sunabilmektedir.

SMTP ve Unix Tabanlı Sistemler

Unix tabanlı sistemler üzerinde, sendmail e-posta gönderimi süreçleri için en yaygın kullanılan SMTP posta sunucusu olmaya devam etmektedir. Sendmail, arka planda e-posta aktarımını sağlar ve genellikle ayrı bir kullanıcı dostu arayüzle kullanılır.

SMTP genellikle Internet Port 25 kullanılarak çalışacak şekilde uygulanır. Avrupa’da yaygın olarak kullanılan SMTP’ye bir alternatif ise X.400/X.500’dür. Oluşturulduğu zaman, X.400’ün birincil uluslararası protokol olarak hizmet etmesi amaçlanmıştır.