İHS Telekom'a Üye Olan Herkese 150 ihspara Hediye! Detaylar
reklam

Robots.txt Oluşturucu (Generator)


Varsayılan yapılandırma tercihi:  
    
Tarama Süresi:
    
Sitemap: (yoksa boş bırakın) 
     
Arama Motorları: Google
  Google Image
  Google Mobile
  MSN Search
  Yahoo
  Yahoo MM
  Yahoo Blogs
  Ask/Teoma
  GigaBlast
  DMOZ Checker
  Nutch
  Alexa/Wayback
  Baidu
  Naver
  MSN PicSearch
   
Kısıtlamak istediğiniz dizinler: Yol kök dizinden başlamalı ve sonunda Slash (/) olmalıdır. "/"
 
 
 
 
 
 
   Şimdi, kök dizininizde 'robots.txt' dosyasını oluşturun. Metni kopyalayın ve metin dosyasına yapıştırın.


reklam

Robots.txt Oluşturucu (Generator) Nedir?

Robots.txt Oluşturucu (Generator) Aracı, web sitelerini Googlebot ile daha uyumlu hale getirebilmeleri konusunda webmasterlar için son derece yararlı bir araçtır. Tamamiyle ücretsiz olan aracımız bu yardımı robot.txt dosyası oluşturarak yapıyor.

IHS'nin Robots.txt Generator Aracı, sadece birkaç tıklama ile Googlebot dostu olan robots.txt dosyası oluşturuyor ve webmasterların hayatlarını kolaylaştırıyor.

Aracımızda ayrıca kullanıcı dostu bir arayüz bulunuyor. Bu arayüzde neyin yer alıp neyin yer almayacağını seçme seçeneğine de sahipsiniz. Aracı nasıl kullanacağınıza gelecek olursak:

  • Tüm arama botlarının mı yoksa sadece belli başlı botların mı web sitenize erişebileceğini seçin. Bu konuda seçme şansını araca bırakırsanız, varsayılan olarak tüm robotlara izin verilir.
  • Geciktirme komutlarının ne kadar olması gerektiğini seçin. Seçeceğiniz değer 5 saniye ile 120 saniye arasında olabilir. Eğer bir seçim yapmazsanız varsayılan olarak 'gecikme yok' seçeneği seçilir.
  • Eğer sitenizde bir sitemap mevcut ise bu adımda onu yapıştırmalısınız. Eğer sitemap yoksa bu adımı geçiniz.
  • Hangi arama botlarının web sitenizi taramasını istediğinizi seçin, seçmediğiniz botlar sitenizde tarama yapamayacaklar.
  • Son olarak da, dizinleri kısıtlama aşaması var. İlgili dizinin sonuna konulacak olan eğik çizgi "/" işareti o dizini kısıtlayacaktır.
  • Bu adımları izleyerek Robots.txt Oluşturucu aracımız ile Googlebot dostu bir robots.txt dosyası oluşturmuş oldunuz. Artık tek yapmanız gereken sitenizin kök dizinine bu dosyayı yüklemek.

Webmasterlar, IHS Ücretsiz Seo Araçları'ndan biri olan Robots.txt Oluşturucusunu kullanarak, herhangi bir arama botunun web sitelerinin kök dizinlerinde yer alan hangi kayıtları ya da dosyaları tarayabileceğini belirleyebilirler. Ayrıca dilerseniz sitenizin dizinine hangi robotların erişebileceğini seçebilir ve seçtikleriniz dışında kalan robotları sınırlayabilirsiniz. Hatta bu seçtiğiniz robotlardan hangisinin kök dizindeki bir dosyaya ya da hangisinin bir başka dosyaya erişebileceğini bile belirleyebilirsiniz.

Robot.txt aracı site sahipleri için harikulade bir araçtır ve şüphesiz ki site sahiplerinin hayatları bu araçla tanıştıktan sonra çok daha kolay bir hal alacaktır.