İHS Telekom'a Üye Olan Herkese 150 ihspara Hediye! Detaylar
reklam

Sayfa Hızı Kontrolü


Alan Adı Grinizreklam

Sayfa Hızı Kontrolü Nedir?

Sayfa hızı, Google'ın en önemli sıralama faktörlerinden bir tanesidir. Oldukça hızlı bir şekilde yüklenebilen web siteleri arama motorlarında hep üst sıralarda bulunuyor. Bu yüzden tüm web sitesi sahipleri web sitelerinin hızlarına dikkat etmelidir. Geçmişte yapılmış olan bazı anket sonuçlarına göre ziyaretçilerin %47'si bir web sayfasının 2-3 saniyeden daha kısa bir sürede yüklenmesi bekliyorlar, yüklenmesi 3 saniyeden daha uzun süren web sitelerinin ziyaretçilerinin %40'ı ise direkt siteden ayrılıyorlar. Bu yüzden çevrimiçi piyasada ayakta kalmak isteyenler için sayfa hızı oldukça önemlidir.

Fakat sayfanızın ortalama yüklenme süresinden daha kısa bir sürede yüklenip yüklenmediğini ya da daha uzun bir sürede yüklenip yüklenmediğini nasıl anlayabilirsiniz? IHS'nin profesyonel ekibi, sitenizin yükleme hızıyla ilgili eksiksiz bir A-Z raporu sunan ve hangi sayfanın ya da grafiğin ne kadar sürede yüklendiğini açıklayan bu ücretsiz sayfa hızı denetçisini oluşturdu. Bu aracı kullanabilmek için tek yapmanız gereken aracın kutucuğuna URL'nizi girmek ve Enter tuşuna basmak. Bu direktiflerin ardından aracımız tüm web sitenizi hızlıca tarayacaktır ve genel sayfa yüklenme süresi ile birlikte belirli sayfaların ya da görüntülerin tam olarak kaç saniyede yüklendiğini gösteren bir grafik sunacaktır.

IHS’nin Ücretsiz SEO Araçlarından Biri Olan Sayfa Hızı Kontrolü Aracını Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Bu aracın yardımıyla sitenizin sayfa yüklenme sürelerinin ne kadar olduğunu hızlı bir şekilde görebilir ve kendi sonuçlarınızı sektördeki diğer iyi sitelerin sayfa hızlarıyla karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca aracımızın sunduğu bilgiler ile sitenizde bulunan hangi sayfanın ya da grafiğin yüklenmesinin çok fazla zaman aldığını hızlıca tespit edebilirsiniz.

Sayfa Hızı Kontrolü Aracı'mızın diğer özellikleri ise; hızlı, ücretsiz ve doğru olmasıdır. Ayrıca web sitenizin yüklenme süresini tam olarak söyleyebilir. Aracımız ile herhangi bir kısıtlama olmadan dilediğiniz kadar web sitesinin sayfa yüklenme hızını kontrol edebilirsiniz.

Raporlar doğrultusunda sitenizin hızlı bir şekilde yüklendiğini gözlemlediyseniz, bu durum sadece kullanıcı deneyimini iyileştirmekle ya da sitenizden hemen ayrılma oranlarını düşürmekle kalmayıp aynı zamanda arama pozisyonlarınızı da inanılmaz bir şekilde iyileştirecektir.

Sayfa Hızı Süreleri Nasıl Geliştirilir?

Eğer sayfa yüklenme hızınız hakkında aracımızdan aldığınız sonuçlar doğrultusunda sitenizin yüklenmesinin çok zaman aldığını tespit ettiyseniz aşağıdaki ipuçlarını dikkate almalısınız:

  • Sunucu Yanıt Sürenizi azaltın.
  • HTTP isteklerini Minimum seviyeye çekin.
  • Çevrimiçi görüntü sıkıştırma araçlarıyla görsellerinizi sıkıştırın.
  • Tarayıcı Önbelleğini aktif hale getirin.
  • Sitenizdeki aktif eklenti sayısını azaltın.
  • CSS gönderimini optimize edin.

Tüm webmasterlarının Sayfa Hızı Denetçisi Aracımızı kullanarak düzenli bir şekilde sitelerinde herhangi bir hız sorununun olup olmadığını kontrol edeceklerinden ve aracımızı çok seveceklerinden eminiz.