SEO Analiz

PDF Olarak Kaydet

Alan Adı GirinizSEO Analiz Nedir?

IHS Ücretsiz Seo Araçları'ndan bir diğeri olan SEO Analiz Aracına hoş geldiniz. Bilindiği üzere sitenizin başarısına katkıda bulunan ve daha iyi arama pozisyonları elde etmeniz konusunda oldukça önemli roller oynayan birçok faktör vardır. Uygun Site İçi ve Site Dışı SEO, iyi site yapısı, iyi kullanıcı deneyimi, uygun navigasyon ( menü ) ve SEO dostu tema bu faktörlerden sadece birkaçıdır. Eğer saydığımız bu faktörlere dikkat etmiyorsanız, muhtemelen web sitenize harcadığınız emeğin karşılığını da alamayacaksınız.

Farz edelim ki sitenizi oluşturdunuz, daha sonra sitenizde hatırı sayılır miktarda paylaşım yaptınız fakat yine de sitenizde bir gelişme olmadığını gözlemliyorsunuz. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir? Tabi ki bu sorunun kaynağında sitenizde yapmış olabileceğiniz potansiyel hatalar yatıyor. Peki ya bu hataları ya da sorunları nasıl öğrenebilirsiniz? Bu cevaba ulaşabilmek için de web sitenizin eksiksiz bir incelemesi yapılmalı. Bu incelemeyi yapan birçok uzman sizden anormal taleplerde bulunabilir. Fakat IHS, web siteniz hakkında A'dan Z'ye eksiksiz bir rapor almanızı sağlayacak olan bu SEO Analiz aracını oluşturdu ve tamamen ücretsiz bir şekilde sizlere sundu.

IHS'nin SEO Analiz Neden En İyisidir?

Bu araç, hiç güçlük çekmeden ve son derece hızlı bir şekilde sitenizde derinlemesine bir inceleme yapmanıza olanak tanıyor. Üstelik tamamen ücretsiz! Aracı kullanmak için tek yapmanız gereken araca sitenizin eksiksiz URL'sini girmek. Bu adımın ardından sadece saniyeler içinde aracımız sitenizin A'dan Z'ye eksiksiz bir raporunu size sunacaktır.

Aracımızın sunduğu ayrıntılara bir göz atalım:

  • Başlık Etiketi (Title Tag), Meta Açıklaması(Description), Meta Anahtar Kelimeleri: IHS'nin bu ücretsiz aracı; sitenizin başlık etiketi, meta anahtar kelimeleri ve meta açıklaması hakkındaki bilgileri size sunar. Araç ayrıca Başlık Etiketinde kullanılan kelime sayısını ve metanın içinde kullanılan anahtar kelime sayısına da size bildirebilir.
  • Headingler: Bu aracımız ile sitenizde kullandığınız headinglerin türlerini ve bu headingleri hangi alanlarda kullandığınızı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca aracımız ile H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 etiketlerini sitenizin neresinde ve kaç kez kullandığınızı da öğrenebilirsiniz.
  • ALT Özniteliği Olmayan Resimler: Araç sitenizde yayınlanmış olan resimleri inceler, inceleme sonucunda sitenizde toplam kaç adet resim olduğunu ve kaç adet ALT Özniteliği olmayan resim olduğunu size bildirir. Eğer aracımız sitenizde ALT Özniteliği olmayan bir görsele rastlarsa, size bu görselin URL'sini gösterir. Böylelikle görsele hızlı bir şekilde ulaşabilme imkânınız olur ve sorunu daha rahat bir şekilde çözebilirsiniz.
  • Anahtar Kelime Grafiği: IHS'nin bu ücretsiz aracı sizin için anahtar kelime bulutunu ve anahtar kelime tutarlılığını gösteren bir grafik oluşturur. Bu grafiği inceleyerek sitenizin içeriğinde, açıklamalarında ve başlıklarında en çok ya da en az hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını görebilirsiniz.
  • Yüklenme Süresi: IHS'nin SEO Analiz Aracı web sitenizi hem mobil hem de masaüstü olarak ayrı ayrı açar ve sitenizin bu cihazlardaki yüklenme sürelerinin ne kadar olduğunu size gösterir.
  • Mobil Uyumluluk: Eskiye oranla çok daha fazla kullanıcı internette gezinmek için demode masaüstü bilgisayarlar kullanmak yerine mobil cihazları tercih ediyor. Bu yüzden tüm web siteleri mobil cihazlar ile uyumlu olmalıdır. Ayrıca Google da yeni güncellemesi ile mobil uyumluluğu olmayan birçok siteyi cezalandırdı. Dolayısıyla web sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. IHS'nin bu ücretsiz aracını kullanarak bu kontrolleri yapabilir ve web sitenizin mobil cihazlarda nasıl göründüğünü görebilirsiniz.
  • Kırık Linkler: Bu araç web sitenizdeki kırık link sayısını da denetler. Web sitenizdeki kırık linkleri, bu linklerin konumuyla ve durum kodlarıyla birlikte bir grafik formunda size sunar.
  • Backlink & Sosyal Medya Sayacı: Ücretsiz SEO Analiz aracımızda yer alan Backlink Sayacını kullanarak backlinkler hakkında eksiksiz bir rapor alabilirsiniz. Bu rapor ile sitenizde kaç linkin gösterildiğini görebilirsiniz ve ayrıca araç ile sitenizdeki sosyal medya beğenileri ve paylaşımları hakkında eksiksiz bir rapor da alabilirsiniz.
  • Whois Verisi: Web Site SEO Analiz aracımız kusursuz bir SEO analizi yapmasının yanı sıra, aynı zamanda sitenizin Whois Verilerini de gösterebilir. Böylelikle domain yaşı, oluşturulma tarihi, domain son kullanma tarihi, kayıt bilgileri ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  • Web Sitesi Değeri, Trafik Sıralaması ve Ziyaretçi Konumları: Aracımızı kullanarak web sitenizin değerini, dünyadaki trafik sıralamasını ve en çok hangi ülkelerden ziyaretçilerinizin olduğunu öğrenebilirsiniz.

Tüm bunların yanında ayrıca aracımız ile sitenizdeki XML Site Haritasını, Robot.txt dosyasını, server IP'sini, Sayfa Boyutunu, Favicon dosyasını inceleyebilir ve GZIP Sıkıştırma Testini de yapabilirsiniz.

IHS ekibi SEO etkinliklerinde kendilerine yardımcı olmak üzere çevrimiçi pazarlamacılar için bu ücretsiz aracı geliştirdi. SEO Analiz Aracımızın standartlarına yakın bir başka aracın daha var olduğunu sanmıyoruz.