İHS Telekom'a Üye Olan Herkese 150 ihspara Hediye! Detaylar
reklam

Sayfa Boyutu Kontrolü


Alan Adı Grinizreklam

Sayfa Boyutu Kontrolü Nedir?

Günümüzdeki internet kullanıcıları hızlı yüklenen siteleri kullanmayı tercih ettikleri için, webmasterlar da site yüklenme hızlarına dikkat ediyorlar. Yapılan bazı anketlerin sonuçlarına göre, yüklenme süresi 4-5 saniyeyi bulan ya da daha uzun süren sitelerin ziyaretçileri çok büyük oranla bu sitelerden ayrılıyorlar. Bu yüzden site sahipleri düşük bir siteden ayrılma oranına sahip olabilmeleri için ve arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar yakalayabilmeleri için sitelerinin yüklenme hızlarına dikkat etmeliler.

Ziyaretçiler kaliteli bilgi, grafik, video ve resim içeren içerikleri daha çok tercih ederler. Bu medya araçlarını içeren sayfalar ağırlaşırlar ve hızlı bir şekilde yüklenmezler.

IHS, herkesin web sayfasının boyutunu öğrenebilmesi için Sayfa Boyutu Kontrol aracını oluşturdu. Sayfa boyutlarınıza dikkat edin ve sayfa yüklenme sürenizi doğrudan etkilemek için bazı boyut küçültme işlemlerini yapın.

Sayfa Boyutu Kontrolü aracımızı aşağıdaki direktifi takip ederek kullanabilirsiniz:

  • Aracın kutucuğuna sayfa URL'sinin tamamını girin ve "Gönder" seçeneğine tıklayın. Aracımız bir saniye bile sürmeyecek olan bir bekleme süresinden sonra eksiksiz bir sayfa raporu sunacaktır. Bu raporun içeriğinde boyutu hem Kilobyte(KB) hem de Byte cinsinden görebilirsiniz.

Web sitenizi düzenli olarak yeni içerikler ve medyalar ile güncel tutuyorsanız, sayfa boyutu testini düzenli olarak yapmalısınız. Sayfa yüklenme hızınızın iyi olması, sadece iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmakla ve sayfanızın hemen ayrılma oranlarını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda "hız" faktörü Google'ın en çok dikkat ettiği faktörlerden bir tanesi olduğu için arama motoru sıralamalarınızı da geliştirir.

Sayfa Boyutu Küçültme İşlemi ve Yüklenme Süresini Azaltma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Resimlerinizi en uygun şekilde ölçeklendirerek optimize edin. 2000 X 2000 piksel boyutlarında olan bir görüntünün, 200 X 200 piksel boyutlarındaki bir görüntüye göre yüklenirken daha fazla zaman alacağı aşikardır. Bu yüzden sitenize görüntü yüklemeden önce görüntüleri ölçeklemelisiniz. Ayrıca görüntülerin boyutlarını küçültürken, görüntü kalitesini kaybetmemek için ücretsiz online görüntü sıkıştırma araçlarını kullanabilirsiniz.
  • Son olarak da serverınızda göz atma ön belleği oluşturulmasını da aktif edin.